Ana içeriğe atlayın

Çoğu İşletim Sistemi (OS) sağlayıcısı, yasal programcıların işletim sisteminde çalışan uygulamalar yazmasına yardımcı olmak için yeterli miktarda teknik bilgi yayınlar. Ancak bu belgeler kötü amaçlı yazılım oluşturucular tarafından işletim sistemini çalıştıran bilgisayarlara saldıracak virüsleri, solucanlar ve Trojanlar geliştirmek amacıyla da kullanılabilir.

Üreticilerin Sağladığı Belgeler

2000'li yılların başında, çoğu cep telefonu üreticisi bu denli çok teknik bilgi vermemekteydi. Bu durum, yazılım geliştiricilerinin cihazlara yönelik programlar oluşturamamasına neden olmakta veya bilgisayar korsanları ve siber suçluların üreticinin telefonlarını hedefleyen kötü amaçlı yazılımlar geliştirememesini sağlamaktaydı.

Mobil cihazlar Java gibi teknolojilerden yararlanmaya başladıkça ve akıllı telefonların geliştirilmesiyle birlikte yasal programcılar mobil uygulamalar geliştirmek için gerekli olan miktarda ayrıntılı belgeye erişebilir hale geldi. Ne yazık ki bu belgeler belirli bir cihazı veya işletim sistemini hedefleyen siber tehditler oluşturmak için kötü amaçlı yazılım oluşturucular tarafından da kullanılmaktadır.

Kötü amaçlı yazılımların gelişmesine yardımcı olan diğer faktörler

Kötü amaçlı yazılımların gelişmesini ve varlığını sürdürmesini sağlayan diğer faktörlerle ilgili bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıları tıklatın:

Kötü amaçlı yazılımlarla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Belge Kullanılabilirliği

Kötü amaçlı yazılım oluşturucularının hedefli siber saldırı gerçekleştirmek için üreticilerin sağladığı teknik bilgilerden nasıl faydalandıkları hakkında daha fazla bilgi edinin
Kaspersky Logo