Android platformunun popülerliği son zamanlarda patlama gösterdi ve bilgisayar korsanları ve hırsızlar da bunu fark etti. Bu kişiler kullanıcılardan bilgi çalmak veya birinci sınıf metin ücretleri biçiminde doğrudan nakit çalmak için açık kaynaklı işletim sistemlerinin açıklarını kullanıyorlar. Ancak uygun Android güvenliği konusunda atılabilecek temel adımlar ne pahalı, ne de zor. Şu beş basit adımı izlemek yaşamınıza dair bilgilerle kişisel ve mali bilgilerinizi mobil cihazlarınızla birleştirirken kendinizi koruma konusunda size sağlam bir temel sunar.

Uygulamaları Kullanırken Önlem Alın

Uygulamalar kötü amaçlı yazılımların Android cihazınıza girmesi için kullanılan en yaygın yöntemdir. Google, Google Play üzerinden sunulan tüm yazılımları kötü amaçlı yazılım açısından tarar, dolayısıyla bir yazılım indirecekseniz bunu Google üzerinden yaptığınıza emin olun. Üçüncü taraf uygulamalarını kurmak, özellikle bu uygulamalar genellikle ücretsiz olduğu için çekicidir ancak bu, cihazınızı pek çok soruna açık hale getirir. Başka hiçbir şey olmasa bile, Google, Google Play harici yerlerden indirilmiş olan tüm uygulamaları taramayı önerir, bu nedenle en azından sizden istendiğinde taramayı çalıştırın.

Buna ek olarak bir uygulamayı kurduğunuzda uygulamanın hangi izin isteklerinde bulunduğuna dikkat edin. Örneğin, bir navigasyon uygulaması kesinlikle konumunuzu kullanma iznine ihtiyaç duyacaktır, ancak bir not alma uygulamasının buna ihtiyacı olmaz. Benzer şekilde, bir oyun uygulamasının muhtemelen iletişim listenize erişme ihtiyacı olmaz. Herhangi bir uygulamayı kurmadan önce çıkan izinler listesini kontrol edin ve doğru görünmeyen bir şey varsa gereksiz bilgilere erişim isteğinde bulunmayan benzer bir uygulama bulun.

Güncelliğinizi Koruyun

Modern tehdit alanı, biraz eskiden oynanan köstebek yakalama oyununa benzer. Bilgisayar korsanları yazılımlardaki açıkları bulur ve bundan faydalanır, ardından geliştiriciler deliği onarırken bilgisayar korsanları bu sefer başka bir açığa yönelir. Google her zaman bu kötü amaçlı kullanımları önleyemese de, keşfettiği sorunları gidermesi için Android'in güncelliğini koruma açısından oldukça iyidir.

Bununla birlikte yazılımınızı güncel tutmazsanız bu bir işe yaramaz. Android cihazınızı eski bir yazılımla çalıştırmak kötü amaçlı yazılımların bulaşmasının kolay bir yoludur, çünkü açıklar zamanla daha iyi bilinir hale gelir ve bilgisayar korsanları pek çok kullanıcının cihazlarını güncellemeyeceğini bilirler. Benzer şekilde Google, Android'e sürekli güvenlik önlemleri eklemektedir. Örneğin, Android yazılımının 3.0 sürümü verilerin çalınmasını oldukça zor hale getiren cihaz şifrelemesini kullanıma sunmuştur. Daha eski bir yazılım sürümünü kullanmaya devam etmeyi seçen kullanıcılar bu korumalardan mahrum kalırlar.

Güvenli Olmayan Bağlantılardan Kaçının

Ücretsiz ve halka açık Wi-Fi zamandan tasarruf sağlama ve mobil veri kullanımınızı en az düzeyde tutma açısından çekici gelebilir, ancak her zaman güvenli değildir. Bilgisayar korsanları bu bağlantıları kolayca izinsiz olarak izleyebilir; aslında bilgisayar korsanının cihazına veya bilgisayarına bağlanıp cihazınızdan İnternete akan tüm bilgileri görmesine izin veriyor olabilirsiniz. Bilgisayar korsanları ayrıca bağlantı sürecini de kötü amaçlı yazılımları doğrudan akıllı telefonunuza veya tabletinize kurmak için de kullanabilirler.

Bu ağlardan birisini kullanmanız gerekirse güvenliğinizi korumak için bazı önlemler alın. İlk olarak, sahte bir Wi-Fi erişim noktasına bağlanmaktan kaçınmak için bulunduğunuz yerde ücretsiz Wi-Fi bulunduğuna emin olun. Ardından yalnızca bilgileri şifreleyen uygulamaları ve web sitelerini kullanın. Bu, bilgisayar korsanlarının ne yaptığınızı görmelerini oldukça zorlaştırır. Son olarak, mümkünse pek çok işletmenin kendi çalışanları için kurduğuna benzer şekilde bir VPN kullanarak bağlanın.

Cihazınızı Kilitleyin

Bu ipucu biraz basit gibi görünebilir, ancak cihazınızı kilitlemek güvenliğini korumanın önemli bir adımıdır. Android kurulu akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kaybederseniz kilit ekranı cihazınızı bulan kişinin kişisel bilgilerinize erişmesini önlemek için yeterli olabilir. Daha da önemlisi, belki de dikkatiniz başka yöne çevrilmişken bir hırsızın kilidi açık cihazınıza bir Android virüsü, kötü amaçlı yazılım veya casus yazılımı indirip kurması yalnızca birkaç saniye sürer. Basit bir kilit ekranı bunu önleyebilir.

Bir Mobil Güvenlik Çözümü Edinin

Bu ipuçlarının tümü başlangıç düzeyinde yardımcı olur ancak atmanız gereken en büyük adım profesyonel bir Android güvenlik çözümü bulup kurmaktır. En iyi çözümler cihazınızın mümkün olduğu kadar güvenli kalması için antivirüs koruması, hırsızlığa karşı koruma, tehlikeli SMS filtrelemesi, Web koruması ve gizlilik korumasının bir kombinasyonunu sunarlar.

Piyasada ücretsiz kötü amaçlı yazılımdan koruma seçenekleri mevcuttur, ancak bu düşük fiyat, bazı gizli maliyetleri de beraberinde getirir. Sonuçta hala sınırlı sayıda olan gerçek ücretsiz çözümleri, cihazınızın güvenliğini korumak yerine ona virüs bulaştıran Truva atlarından ayırmak neredeyse imkansızdır. Biraz para tasarrufu yapmak istiyorsanız, en iyi seçenek, bir alım yapmadan önce çözümün çalışmasını görebilmek için ücretsiz bir İnternet Güvenliği deneme süresi sunan güvenilir bir güvenlik yazılımı markasına yönelmektir. Ayrıca sektör liderleri eksiksiz mobilite çözümleri de sunabilir, böylece aynı anda birden fazla cihazı koruyabilirsiniz.

Android'ler için olan kötü amaçlı yazılımların, virüslerin ve casus yazılımların miktarı, cihazınızı kullanma miktarınız konusunda bir kez daha düşünmenize neden olabilir ancak böyle olması gerekmez. Bilgisayar korsanları hemen her zaman kolay hedefler ararlar ve bu ipuçlarını izleyerek kötü amaçlı yazılımların çoğundan kaçınabilir ve bunları bilgilerinize erişmeden önce durdurabilirsiniz. Yalnızca güçlü bir güvenlik çözümüyle birleştirilmiş sıkı Android güvenlik önlemleriyle kendinizi gerçek anlamda güvende hissedebilirsiniz.

İnternet Güvenliği ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar