Ana içeriğe atlayın

Cep telefonu casus yazılımlarının son dönemdeki artışı, geçtiğimiz birkaç yıl içinde cep telefonu kullanımının değişimiyle doğrudan ilişkilendirilebilir. Bir zamanlar sadece ev veya ofis dışındayken bağlantıda kalmanın bir yolu olan telefonlar bugün günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası. Çoğu kişi hayatlarını telefonlarında yaşıyor, kişisel bilgilerini depoluyor ve neredeyse yaptığı her şeyi kaydediyor. Bu nedenle cep telefonları, casus yazılımlar için birincil hedeflerden biri haline geldi.

Cep Telefonu Casus Yazılımı Nedir?

Casus yazılım, ev ya da iş bilgisayarınızda, tabletinizde veya cep telefonunuzda sizinle ve telefonunuzda yaptıklarınızla ilgili bilgileri haberiniz olmadan kaydeden bir yazılım programıdır. Çoğu casus yazılım ya kullanıcıyı virüslü bir siteyi ziyaret etmeye ikna edip ardından yazılımdan faydalanarak ya da kullanıcının casus yazılım içeren bir programı yüklemeyi seçmesiyle yüklenir. Ayrıca, bir dakikadan kısa bir süre cihazınıza erişebilen kişiler tarafından yüklenebilecek özel casusluk uygulamaları da vardır.

Casus Yazılımların Verebileceği Zararlar

Pek çok casus yazılım "ürkütücü ama iyi huylu" kategorisine girer ve hatta telefonunuzun üreticisi tarafından bile yerleştirilebilir. Bu yazılımlar reklamlar için sizi daha iyi hedeflemek amacıyla fiziksel hareketlerinizi ve internet kullanımınızı takip eder. Düşüncesi biraz korkutucu olsa da bu casus yazılım türü nadiren sizin veya bilgilerinizin üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Diğer cep telefonu casus yazılımı türleri ise endişelenilmesi gereken bir şeydir. Bu programlar kimlik hırsızlığı veya kurumsal casuslukta kullanılmak üzere bilgilerinizi toplamak ya da doğrudan akıllı telefonunuzdaki kamera ve mikrofona erişerek sizi gözetlemek için tasarlanmıştır. Mobil cihazlar giderek bilgisayarlara benzedikçe ve iş ortamlarında kullanıldıkça bu tür casus yazılımların gelecekte yalnızca daha kalıcı hale geleceğini unutmayın.

Bu Durumdan Kaçınmak için Üç İpucu

Casus yazılımlar karşısında güvende olmak istiyorsanız ilk adımınız, bunların hepsinden kaçınmaktır. Bu her zaman mümkün değildir ancak birkaç basit kurala uyarak telefonunuzda kötü amaçlı programlara daha az maruz kalabilirsiniz.

Öncelikle cihazlarınıza üçüncü taraf yazılım yüklemekten kaçının. Yani yalnızca App Store veya Google Play gibi resmi kanallar yoluyla sunulan uygulamaları kullanın. Bu durumda bile, özellikle bir Android cihaz kullanıyorsanız çok sayıda olumlu geri bildirim alan güvenilir geliştiricilerin yayınladığı uygulamaları yükleyin. Üçüncü taraf uygulamalar kötü amaçlı yazılımlarla doludur; hatta resmi mağazalara giren uygulamaların bile casus yazılım özellikleri olabilir.

Aynı şekilde, uygulama yüklerken her zaman uygulama izinlerini kontrol edin. Bir navigasyon uygulaması elbette ki telefonunuzda GPS erişimine ihtiyaç duyacaktır ancak bir not alma uygulaması için bu gerekli değildir. Bir uygulama tuhaf görünen herhangi bir izin istiyorsa yükleme işlemini durdurun ve uygulamadan tamamen kaçının.

Ev veya iş bilgisayarınızda olduğu gibi, her zaman istenmeyen eklere, bağlantıları ve herkese açık Wi-Fi bağlantılarına karşı dikkatli olun. Saldırganlar tüm bunları kullanarak cihazınıza casus yazılım yükleyebilir. Bu nedenle, herkese açık bağlantılardan kaçının ve kaynağını bilmiyorsanız ya da söz konusu bağlantıyı veya belgeyi beklemiyorsanız asla bağlantıya tıklamayın veya e-posta ekini açmayın.

Son olarak, akıllı telefonunuzu yeterince korumazsanız tüm bu kuralların hiçbir anlamı yoktur. Bir hırsız cihazınızı ele geçirirse bilgilerinizi çalması veya casus yazılım yüklemesi sadece birkaç dakika sürer. Buna karşı korumak için her zaman telefonunuzun ekranını kilitli tutun. Böylece sadece birkaç dakikalığına kaybetseniz bile hırsızın kilidi aşmak ve cihazınıza erişmek için yeterince vakti olmaz.

banner

Eksiksiz Koruma Elde Etme

Hem iş hem de eğlence alanında daha büyük bir rol oynayan cep telefonları nedeniyle en dikkatli kullanıcı bile sadece kaçınarak cep telefonu casus yazılımlarını tamamen önleyeceğinden emin olamaz. Bir sonraki koruma düzeyi, yalnızca kaliteli bir mobil güvenlik çözümünün kullanılmasıyla mümkün olabilir.

Bir mobil güvenlik uygulaması, indirdiğiniz uygulamaları tarayarak virüs ve casus yazılım taşımadığından emin olur. Mobil tehdit veritabanı, gelişen tehditlerle güncellendikçe uygulamalarınızı kontrol etmeye devam eder. Cep telefonunuza kötü amaçlı yazılım yükleyebilecek tehlikeli web sitelerini de engeller ve metin mesajları yoluyla gönderilen bağlantıları bile tarayabilir. Cihazınızın çalınması durumunda, bilgilerinize erişimi engelleme veya cihazı tamamen silme seçeneğiniz de olur.

Genellikle daha az sağlam ve yerleşik uygulamalardan daha az güncellenen ücretsiz mobil güvenlik uygulamaları da vardır. En iyi seçeneğiniz, ücretsiz deneme süresi sunan bir mobil güvenlik çözümü olabilir. Böylece satın almaya karar vermeden önce uygulamanın nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Bazı sektör liderleri aynı anda cep telefonunuzu, tabletinizi ve bilgisayarınızı koruyabilen güvenlik paketleri de sunmaktadır.

Halihazırda bir ton mobil casus yazılım ve kötü amaçlı yazılım var gibi görünebilir ancak sorun ortadan kalkmıyor. Kimliğinizi, bilgilerinizi ve paranızı korumak için hemen harekete geçmek bir zorunluluktur ve yalnızca akıllı cep telefonu kullanımı ve mobil güvenlik yazılımı kombinasyonu sizi korur.


Cep Telefonu Casus Yazılımı Nedir?

Cep telefonu casus yazılımlarının son dönemdeki artışı, geçtiğimiz birkaç yıl içinde cep telefonu kullanımının değişimiyle doğrudan ilişkilendirilebilir. Bir zamanlar sadece ev veya ofis dışındayken bağlantıda kalmanın bir yolu olan telefonlar bugün günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası. Çoğu kişi hayatlarını telefonlarında yaşıyor, kişisel bilgilerini depoluyor ve neredeyse yaptığı her şeyi kaydediyor. Bu nedenle cep telefonları, casus yazılımlar için birincil hedeflerden biri haline geldi.
Kaspersky Logo