Ana içeriğe atlayın

Reklam yazılımı, bilgisayar profesyonellerinin bilgisayarınızda reklam görüntüleyen veya reklam ya da pazarlama işlevleri gerçekleştiren programlara verdiği addır. Reklam göstermelerinin yanı sıra bu programlar, bildirimde bulunmaksızın aramalarınızı reklam yapan web sitelerine yönlendirebilir. Yine bildirmeksizin pazarlama amacıyla kişisel bilgilerinizi ele geçirebilirler.

Bazı reklam programları, tehlikesiz ve niyetleri konusunda açıktır. Yazılım tedarikçileri ve çevrimiçi servis sağlayıcılar, bilgisayarınızda reklam gösterme karşılığında ücretsiz veya düşük fiyatlı sürümler sunar. Ancak diğer reklam veya pazarlama yazılımları daha gizlidir ve göründüklerinden daha pahalıya mal olabilir.

Reklam Yazılımları Bilgisayarınızda ve Bilgisayarınıza Ne Yapıyor?

İyi bilinen şirketlerden gelen reklam yazılımları çok nadiren bir soruna yol açar. Kendi kendine yüklenmeden önce izninizi alır ve reklamları kaldırmanız için size bir yöntem sunar. (Bir hizmetin iptali veya ücretli sürüme geçme gibi seçenekler olabilir. Burada önemli olan, tercihin size ait olmasıdır.)

Ancak diğer reklam yazılımları sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle izniniz olmadan kendi kendine yüklendiği takdirde bu geçerlidir. İstemediğiniz reklamları görme rahatsızlığının yanı sıra bilgisayarınızı da yavaşlatabilir. Yeterli sayıda gizli program bilgisayarınıza yerleştiğinde bilgisayarınızda önemli ölçüde performans düşüklüğü oluşabilir. Bilgisayarınızın düzgün şekilde çalışması için profesyonel bir sistem temizliğine para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Gizli reklam yazılımları başka şekillerde de maliyetli olabilir. Aramalarınızı yönlendirdiği takdirde çevrimiçi olarak satın aldığınız ürün ve hizmetler için sonunda çok daha fazla para ödeyebilirsiniz. Siber suçlular kişisel bilgilerinizi gizlice toplayan programlardan faydalanabilir ve bu, kurban için çok maliyetli sonuçlara neden olur.

Bilgisayarınızı Şüpheli Reklamlardan Koruma

Kendinizi gizli reklam yazılımlarına karşı nasıl koruyabilirsiniz? Tüm bilgisayar tehditlerine karşı korunmanın ilk adımı, dikkatli olmaktır. Bir teklif gerçek olmayacak kadar iyi görünüyorsa muhtemelen gerçek değildir; bu tür bir bağlantıya tıklamayın.

Ancak iyi güvenlik uygulamalarının izlenmesi tam koruma sağlamaz: Bilgisayarınızı korumanıza yardım edecek araçlara ihtiyaç duyarsınız Ücretsiz virüs taraması halihazırda mevcuttur, üstelik kullanışlı bir başlangıçtır ancak tek başına yeterli değildir. Ücretsiz taramaların yapabildikleri sınırlıdır ve genellikle kötü amaçlı reklam yazılımlarını algılamaz.

Daha eksiksiz antivirüs koruması ücretsiz değildir, fakat ödemeye değer makul bir ücret karşılığında edinilebilir. Tam antivirüs koruması araçlarının çoğu, reklam yazılımı tarama seçeneği de sunar. İyi tasarlanmış koruma, bulunan reklam programlarını izninizle bırakarak istemediğiniz rahatsız edici veya tehlikeli programlardan kurtulmanıza olanak tanır. Böylece bilgisayarınızın sorunsuz ve güvenli çalışmasına yardımcı olur.

Bilgisayar Reklam Yazılımları ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar.

Bilgisayar Reklam Yazılımı Koruması

Kendinizi şüpheli reklamlar ve çevrimiçi gizli reklam yazılımlarından nasıl koruyacağınızı ve reklam yazılımlarının ne kadar maliyetli bir deneyim olabileceğini öğrenin.
Kaspersky Logo