Ana içeriğe atlayın

Eylül 2017'de siber suçlular bir kredi raporlama bürosu olan Equifax'e, yani 143 milyon Amerikalının kredi verilerine erişti. Equifax'te kredi dosyanız varsa ele geçirilen bilgiler arasında büyük olasılıkla sosyal güvenlik numaranız, doğum tarihiniz, adresiniz ve ehliyet numaranız da vardır [1].

Siber suçluların kişisel verilerinizi kullanmasını engellemek için gereken adımları halihazırda atmadıysanız hemen harekete geçmelisiniz. İlk adım, kredinizi nasıl takip edeceğinizi ve donduracağınızı öğrenmektir.

Dikkat Edin!

Kredi raporunuzu yetkisiz kullanımlarla ilgili değişiklikler bakımından incelemek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Her tüketicinin üç büyük kredi raporlama bürosunun (Equifax, TransUnion ve Experian) her birinden her yıl bir ücretsiz kredi raporu alma hakkı vardır.

Bu üç kurum, rapor talepleri için ortak bir web sitesi kurmuştur. Üç raporunuzu da aynı anda talep edebilirsiniz ancak zaman içindeki değişiklikleri takip etmek için bu haklarınızı yıl içinde farklı zamanlarda kullanmanız daha iyi olabilir. Diğer şirketlerin de temel olarak aynı işlemi yapan web siteleri kurduğunu ancak bunlar için kredi kartı bilgilerinize veya bir abonelik sözleşmesine ihtiyaç duyduklarını unutmayın. Resmi web sitesi bu hizmeti ücretsiz sunar [2].

Kredi izleme hizmetlerinin reklamları, kredi sorunlarıyla ilgili haberlerin yanında düzenli olarak görünür fakat bunları kullanmak gerçekten gerekli midir?

Güvenliği ihlal edilen şirketler genellikle mağdurlara ücretsiz kredi takibi hizmeti sunar ancak bu hizmetler proaktif değil reaktiftir.

Ayrıca takip şirketi, bir dolandırıcının bir mağdurun adıyla krediye başvurduğunu tespit edebilir ancak başvurunun onaylanmasını engelleyemez [3]. Dolandırıcılar tarafından yapılan başvuruların onaylanmasını engelleyebilecek iki seçenek vardır ve bu seçeneklerin her ikisi de görece uygun fiyatlıdır.

1. Kırmızı Alarm!

Kimlik hırsızlığınakarşı savunmasız olduğunuzu öğrenir öğrenmez kredi raporlama bürolarından herhangi birinden dolandırıcılık uyarısı talep edebilirsiniz. Talep alan büronun bu talebi diğer iki kuruma bildirmesi gerekir. Bu hizmetten 90 günde bir ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Uyarı verildiğinde şirketlerin, krediye başvuran kişinin başvuru sırasında bilgileri verilen kişi olduğunu doğrulaması gerekir ve bu da, onay sürecinin dolandırıcılar için daha zor hale gelmesini sağlar [4].

2. Dondur!

Diğer seçenek, kredi bürolarının hesap sahibi dışında herhangi birinden gelen kredi raporu taleplerine yanıt veremeyeceği anlamına gelen bir kredi dondurma işlemi başlatmaktır.

Bir kimlik hırsızının sizin bilgilerinizle krediye başvurmaya çalışması halinde başvuru reddedilir.

Dondurma işlemini başlatmak için her raporlama bürosuyla ayrı ayrı iletişime geçmeniz gerekir ve tipik olarak her dondurma talebi 5 - 10 ABD dolarına mal olur.

Çoğu durumda kredi dondurma işleminin geri alınması için de bir ücret ödenir. Dondurma işlemi yedi yıl veya siz geri alana kadar geçerlidir.

Kredinin dondurulmasının bazı dezavantajları vardır. Şunları göz önünde bulundurmak önemlidir:

  • İhtiyaç duyulduğunda kredi başvurusu yapılamaz ve bu durum; iş, mülk kiralama ve sigorta başvurularıyla kredi raporu alınması gereken diğer tüm işlemleri engelleyebilir.
  • Kredi dondurma işlemi, birinin yetkisiz satın alma işlemleri yapmak için kredi kartı bilgilerini veya hesap bilgilerini çalmasını ve kötüye kullanmasını engellemez.
  • Dondurulan kredi bile, zaten açık, hatta sahte olan hesaplardaki işlemlerden zarar görebilir.
  • Kredinin dondurulması ve dondurma işleminin geri alınması ücretleri tekrar ederse zaman içinde pahalıya mal olabilir [5].

En son büyük güvenlik ihlalinin ardından kredi kartlarını dondurmaya çalışan çoğu kişi, büroların yoğun talepleri işlemekte zorlandığını görmüştür.

Uzmanlar, kredi dondurmanın sizin için doğru seçenek olduğuna karar verdiyseniz denemeye devam etmenizi önerir. Dondurma seçeneği son derece yararlıdır ancak bunu yapmak için büroları aramanız ve web sitelerindeki formları doldurmanız gerekir [6].

Equifax güvenlik ihlali ilk büyük siber saldırı değildi ve son da olmayacak. Takip işlemi nasıl yapılırsa yapılsın krediyi koruma konusunda daha dikkatli olmak her tüketicinin yararına olacaktır.

[1] https://www.consumer.ftc.gov/blog/2017/09/equifax-data-breach-what-do

[2] https://www.consumer.ftc.gov/articles/0155-free-credit-reports

[3] https://krebsonsecurity.com/2014/03/are-credit-monitoring-services-worth-it/

[4] https://www.consumer.ftc.gov/articles/0275-place-fraud-alert

[5] https://www.consumer.ftc.gov/articles/0497-credit-freeze-faqs

[6] https://www.nytimes.com/2017/09/14/your-money/equifax-answers-data-breach.html

İlgili makaleler:

İlgili ürünler:

Kredinizi Takip Etme ve Dondurma

Bir siber suçlu kişisel verilerinize erişim elde ederse ilk adımınızın ne olması gerektiğini biliyor musunuz? Kredinizi takip etme ve dondurma – hazır olun.
Kaspersky Logo