Ana içeriğe atlayın

Kişiler, metin zincirleri, hesap bilgileri ve gigabaytlar dolusu fotoğrafın bulunduğu modern bir cep telefonu son derece kişisel bir eşyadır. Cep telefonunuzu kaybetmek paniğe kapılmanıza yol açar ve cep telefonunuzun, kişisel bilgilerinizi kötü amaçları için çalmak isteyen bir hırsızın eline geçmesi halinde kendinizi daha da kötü hissedersiniz.

Telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa çaresiz olduğunuzu düşünerek vakit kaybetmeyin. Önde gelen operatörler, kullanıcıların telefonlarını bulup kurtarmaları, verilerini korumalarıve hırsızların önemli hesaplara erişmesini engellemek için kullanıcılara yardım eden yan hizmetler sunar.

Kaybolan veya çalınan bir telefonu bulmak ya da temizlemek için yapılması gerekenler telefona göre farklılık gösterir. Ancak en önemli ve hiçbir zaman değişmeyen ilk adım, durumu polise bildirmektir.

Telefonunuzu kurtarma şansınız çok az olsa bile polise tutanak tutturmak şansınızı artırır. Telefonun özellikleri aracılığıyla ortaya çıkarılan bazı ayrıntılar da soruşturma sırasında polise yardım edebilir.

Android

Kaybolan cihaz açık, internete bağlı, Google Play'de oturum açılmış bir Android cihazsa ve konum hizmetleri açıksa Android'in cihaz yöneticisi hizmetini kullanarak cihazınızı bulabilirsiniz. İlk kez kaydolsanız bile Android.com web sitesi bazı faydalı işlevler sunar. Bir harita üzerinde telefonun konumu ve konum geçmişi gösterilir. Telefon titreşimdeyken bile telefonun uzaktan çalmasını sağlayabilir, cihazı yeni bir PIN veya parola ile kilitleyebilir ve cihazdaki verileri tamamen silebilirsiniz.

Cihazınızdaki verileri sildiğinizde telefonunuzun Google hesabıyla bağlantısı da kesileceğinden, bunun son adım olduğunu unutmayın. Uç nokta olsa da bu adım, Google hesabınızı yetkisiz erişime karşı korur.

iPhone

Apple'ın iPhone'umu Bul özelliği büyük olasılıkla en ünlü konum uygulamasıdır. iPhone'umu Bul uygulaması kaybolan telefonda etkin olduğu sürece, bu uygulamaya iCloud üzerinden veya başka bir Apple cihazı üzerindeki iPhone'umu Bul uygulamasından erişim sağlanabilir. Bu uygulamayla, cihazın konumunu gösteren bir haritaya ulaşır ve konum hizmetlerini uzaktan açabilirsiniz. Aynı zamanda cihazı uzaktan kilitleyebilir, telefonun ekranında telefonun iade edilmesini istediğiniz bir mesaj görüntülenmesini sağlayabilir ve Apple Pay'i devre dışı bırakabilirsiniz.

Android özelliğinde olduğu gibi, kaybolan cihazınızı uzaktan temizleyebilirsiniz ve bu uygulama aynı zamanda telefonunuzdan iCloud hesabını kaldırır. Değişiklikler yapıldığı sırada cihaz kapalıysa veya internete bağlı değilse bu değişiklikler, telefon açıldığında ve internete bağlandığında uygulanır.

Windows Phone

Windows telefonların işletim sisteminde, telefonunuzu bulmanıza ve uzaktan temizlemenize yardım eden benzer bir uygulama vardır. Birinci adım, Windows cihaz yöneticisine gidip "Telefonumu Bul" seçeneğine tıklamaktır. Bu uygulamada, telefonunuzun konumunu içeren bir harita bulunur.

Bu harita aynı zamanda cihazınızın konum geçmişini ve ilgili ayar etkinleştirilmişse pili bitmeden önce bilinen en son konumunu da gösterir. Bu sayfadan, telefonunuzun uzaktan çalmasını ve ekranında bir mesaj görünmesini sağlayabilir, telefonunuzu kilitleyebilir ve içindeki verileri temizleyebilirsiniz.

Takip

Bir telefon temizlenmiş ve tüm kurtarma umutları kaybolmuşsa bile önerilen birkaç adımı daha gerçekleştirmek önemlidir. Operatörünüzü arayarak telefonunuzun kaybolduğunu bildirin. Operatörünüz telefonun veri hizmetlerini devre dışı bırakarak ve ağ ile bağlantısını keserek hırsızın telefonunuzu kullanarak faturanızı şişirmesini veya metin ya da aramalarda sizi taklit etmesini engelleyebilir.

Ayrıca telefonunuzda kayıtlı olan hesapların parolaları hemen değiştirilmelidir. Bir hırsız kilit ekranını açarsa bankacılık uygulamaları, e-postalar, sosyal medya hesapları ve telefonunuzda saklanan ödeme bilgilerine erişebilir.

Son olarak, ailenize, arkadaşlarınıza ve diğer bağlantılarınıza telefonunuzun kaybolduğunu bildirin. Bu sayede, iletişim bilgilerini geri alabilir ve siz telefonunuzu değiştirene kadar arayan veya mesaj gönderen kişinin siz olmadığınızı önceden bildirmiş olursunuz.

Yeni bir telefon aldığınızda, kaybolması halinde telefonunuzu bulabilmenizi sağlamak için gerekli adımları atın. "Telefonumu Bul" veya "iPhone'umu Bul" uygulamasının seçeneklerine bakın ve telefonunuzun haritada görünmesini sağlamak için konum hizmetlerini etkinleştirmeyi unutmayın. Ayrıca telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa önemli fotoğraflar, belgeler ve verilerin korunmasını garanti etmek için otomatik yedeklemeler ayarlayın.

Birçok telefon, SIM kartınızı yetkisiz kullanıma karşı koruyarak telefon hırsızlarının, telefonun diğer savunmalarını aşmayı başarmaları halinde faturanızı astronomik düzeylere çıkarmalarını engelleyen bir ayarla birlikte gelir. Telefon her yeniden başlatıldığında kullanıcının, telefonu kullanmak üzere SIM kartın kilidini açmak için bir PIN girmesi gerekecektir.

iPhone'larda bu özellik, Ayarlar uygulamasında, Telefon kategorisindedir. SIM PIN'ini seçin ve talimatları uygulayarak etkinleştirin. Unutmayacağınız bir PIN seçin çünkü hatalı girişler SIM kartınızı kalıcı olarak kilitleyebilir. Bu işlem, Android sürümlerine ve operatörlere göre farklılık gösterir ancak cüzdanınızı korumak için bu adımları araştırmaya değer.

İlgili makaleler:

İlgili ürünler:

Telefonunuz Kaybolursa veya Çalınırsa Yapmanız Gerekenler

Telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa çaresiz olduğunuzu düşünerek vakit kaybetmeyin. Android, iPhone ve Windows cihazı sahiplerinin atabileceği önemli adımları burada bulabilirsiniz.
Kaspersky Logo