Ana içeriğe atlayın

Çevrimiçi alışveriş yapıyorsunuz, yeni bir kamerada büyük bir indirim olduğunu gördünüz ve fırsatı kaçırmak istemiyorsunuz.

Ancak bu satıcıyı daha önce hiç duymadınız. Belki de bildiğiniz bir satıcı, ama bir gariplik olduğunu düşünüyorsunuz…

Riske girip kamerayı alır mısınız? Yoksa işi sağlama alıp işlemi iptal mi edersiniz? Çevrimiçi alışveriş için bazı güvenlik ipuçlarına ihtiyacınız var.

Güvenli bir sitede sörf yaptığınızdan emin olun

Siber suçlular genellikle dolandırıcılık amaçlı İnternet siteleri oluşturarak kendilerini yüksek profilli çevrimiçi satıcılar gibi gösterir. Yasal görünen bu web siteleri, sizden hesabınızı doğrulamak için kişisel bilgilerinizi girmenizi ister. Adınızı ve parolanızı isterler; böylece bu bilgileri Amazon veya eBay gibi diğer çevrimiçi alışveriş hesaplarınızı ve hatta banka hesabınızı ele geçirmek için kullanabilirler. Kredi kartı bilgilerinizi ve kişisel verilerinizi de isterler. İnternette paranızı koruduğunuzdan emin olmak istiyorsunuz.

"Büyük bir iş kolu olan siber suç, paranın doğrudan çevrimiçi alışveriş yapanların cebinden yürütülmesidir. Küresel siber suçla mücadele, her yıl sadece hukuki yaptırım bakımından yaklaşık 400 milyon Amerikan dolarına mal olmaktadır." - The Cost of Cyber Crime (Siber Suçun Maliyeti), Bloomberg Business Week, 2 Ağustos 2012

Bir web sitesinin güvenli olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu iyi bir çevrimiçi alışveriş ipucu olabilir: Alışveriş sepetinde veya ödeme sayfasındayken tarayıcınızın adres çubuğuna bakın. Adres çubuğunda URL'nin başında "http" değil "https" ifadesini ve bu ifadenin yanında küçük bir asma kilit sembolünü görmeniz gerekir. Bu, ilgili web sitesinde güvenli oturum açtığınızı gösterir. Bu, iyi bir işaret ve iyi bir alışveriş güvenliği ipucudur. Ancak güvenilir bir sitede işlem yaptığınızı gösteren başka çok az şey vardır.

Neyse ki tüm çevrimiçi mali işlemlerinizi korumak için tasarlanan eksiksiz İnternet güvenliği çözümleri size yardım eli uzatıyor. İster Windows güvenlik çözümüne ister Apple için bir çözüme ihtiyaç duyuyor olun, piyasada Kaspersky Total Security gibi çeşitli çözümler vardır. Kaspersky Total Security'nin "Safe Money" işlevi, güvenilir sitelerden oluşan güncel listeyi kontrol ederek söz konusu sitenin gerçek olup olmadığını doğrular. Kaspersky Total Security, sitenin güvenlik sertifikasının çalınan veya dolandırıcılık amaçlı güvenlik sertifikaları veritabanında olup olmadığını kontrol eder. Bunu tespit etmek, eğitimsiz bir kullanıcı için neredeyse imkansızdır.

Son olarak, Kaspersky Total Security siteyi "Güvenli Para" modunda açmayı önerir. Bu mod etkinleştirildiğinde kredi kartı bilgileriniz gibi tüm aktarılan veriler, hırsızlığa karşı özel olarak korunur.

Tuş kaydedicilere son verin

Siber suçlular, genellikle PC'nizin arka planında görünmeyecek şekilde ve sessizce çalışan tuş kaydetme programları yazarlar. Bu programları spam e-postadaki açılır öğeye veya bir bağlantıya tıklayarak yanlışlıkla kurabilirsiniz. Bu programları kaliteli İnternet güvenliği olmadan algılamak neredeyse imkansızdır.

Tuş kaydetme programları, alışveriş yaparken adınızı, parolanızı ve kredi kartı bilgilerinizi girmek için klavyeye her vuruşunuzu kaydeder. Kısacası, klavyenizde yazdığınız her şeyi kaydederler.

Daha sonra bu bilgiler, uzaktaki bir bilgisayara/korsana gönderilir ve bilgileriniz bu kişiler tarafından kendi alışverişlerinde kullanılabilir. Bu bilgiler, paranızı çalarak ve muhtemelen işlem sırasında kimliğinizi belirleyerek geçici bir adrese gönderilmek üzere ürünü satın alan siber suçlulara da satılır.

Basit bir çevrimiçi alışveriş ipucu, güçlü bir İnternet güvenliği yazılımı yüklemenizdir. Üst düzey İnternet güvenliği çözümleri genellikle "sanal klavye" adlı bir özellik içerir. Kullanıcı adı veya parola girildiğinde ekranda bir klavye görüntüsü belirir. Fareyle sanal klavyeye tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu özellik, PC'nizin klavyesini kullanmanızı bekleyen tuş kaydetme programını engeller.

Tuş kaydedicilere son verin

Korsanlar, aynı zamanda farklı çevrimiçi alışveriş sitelerine girmek için e-posta adresinizi ve parolanızı kullanırlar. Kullanıcılar genellikle birden fazla hesap için aynı zayıf parolayı kullanır. Bu hesaplardan sadece birinin şifresini kıran siber suçlular, pek çok kişisel veriye erişebilirler.

Başka bir önemli çevrimiçi güvenlik ipucu da, alışveriş siteleri dahil olmak üzere çevrimiçi hesaplarınızın her biri için güçlü parolalar oluşturmanızdır. Aşağıdaki basit adımları uygulamakta fayda vardır:

  1. Parola olarak tahmin edilmesi kolay bir sözcük veya yer adı seçmeyin
  2. Parolanızda büyük ve küçük harfleri, rakamları ve hatta noktalama işaretlerini karışık olarak kullanın
  3. Kullandığınız her site için farklı bir parola belirleyin
  4. Tüm parolalarınızı Total Internet Security çözümünün şifreli kasasına kaydedin
  5. Eksiksiz İnternet güvenliği çözümünüzün parola yöneticisini kullanın.

Birden fazla parola oluşturmak ve kaydetmek, bazıları için fazla zahmetli olabilir. Ancak Kaspersky Total Security Password Manager, her bir çevrimiçi hesap için benzersiz rastgele bir parola oluşturur, bu parolayı şifreleyerek korur, bilgisayarınıza ve buluta kaydeder. Böylece, artık her seferinde yeni parolalar üretmek ve kaydetmek zorunda kalmazsınız.

Çevrimiçi alışverişin tehlikeli olması gerekmez

Güvenli çevrimiçi alışveriş için size bazı ipuçları vermemizin nedeni, siber suçlular parolanızı, kredi kartı bilgilerinizi, hatta kimliğinizi çalmaya çalışırken bunun bir mayın tarlası gibi olabilmesidir. Ancak üst düzey eksiksiz İnternet güvenliği çözümü sayesinde çevrimiçi mağazaların güvenli olup olmadığını kontrol edebilir, her bir site için benzersiz bir parola oluşturabilir, tuş kaydedicileri engellemek için sanal klavyeler kullanarak oturum açabilir ve parolalarınızı tüm PC'lerinize güvenle kaydedebilirsiniz.

Artık çevrimiçi alışveriş, Ana Cadde'de alışveriş yapmak kadar güvenli, uygun ve kolay olabilir. Daha fazla çevrimiçi alışveriş ipucunu, İnternet güvenliği ve güvenlik tehditleri hakkında hazırlanan bilgileri bulabileceğiniz İnternet Güvenliği Merkezi'ni ziyaret ederek edinebilirsiniz.

Alışveriş ipuçlarıyla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Bu Çevrimiçi Alışveriş İpuçlarıyla Güvende Olun

Online alışveriş web sitelerinin sayısının artması, habersiz tüketicileri hedefleyen siber suçluların etkinliklerinde de artışa yol açmıştır. Suçlulara ve internet dolandırıcılığına maruz kalmadan online alışveriş etkinliklerinizi en iyi şekilde yürütmek istiyorsanız bazı önlemler almanız gerekir...
Kaspersky Logo