Ana içeriğe atlayın

Taklit veya sahte antivirüs yazılımları, kullanıcının bilgisayarında virüs bulmuş gibi yapan bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bazı durumlarda, siber suçlunun amacı yalnızca kurbanı korkutmak olabilir. Ancak, çoğu sahte antivirüs programı aslında algılanmayan, hatta hiç var olmayabilecek kötü amaçlı yazılımların kaldırılması karşılığında para sızdırmaya çalışabilir.

Sahte antivirüs programlarından kaçınma

Kaspersky Lab’in internet güvenliği uzmanları ekibi, bilgisayarınıza sahte antivirüs programlarının indirilmesini önlemenize yardımcı olmak için şu faydalı ipuçlarını öneriyor:

 • İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutarak güvenlik açıklarını ortadan kaldırın
  İşletim sisteminize (OS) ve aşağıdakiler gibi tüm uygulamalarınıza en son güvenlik yamalarını uygulayın:
  • Web Tarayıcıları
  • Flash Player
  • PDF okuyucu ve bilgisayarınızda bulunan diğer tüm uygulamalar
 • Kötü amaçlı yazılıma karşı savunma yöntemlerinizi koruyun
  Antivirüs ve internet güvenliği yazılımınızı güncel tutun. Güvenlik ürününüzde bulunan "otomatik güncellemeleri al" seçeneğini işaretlemek iyi bir fikirdir.
 • Arama motoru sonuçlarına dikkat edin
  İnternet arama sonuçlarında bulunan sponsorlu bağlantıları tıklamaktan kaçının. Bazı durumlarda en üst sırada gösterilen arama sonuçlarına da dikkat etmeniz önerilir.
 • URL'yi adres çubuğuna yazın
  URL'yi mümkün olduğunca tarayıcınıza yazarak istediğiniz web sitesine doğrudan erişmeye çalışın. Adresi yazmak, arama motorunun oluşturduğu bağlantıyı tıklatmaya göre biraz daha fazla zaman alabilir, ancak çok daha güvenlidir.
 • İnternette gezinmenin tehlikelerine karşı dikkatli olun
  Başta sosyal ağlar olmak üzere, bilinmeyen web sitelerinde gezinmekten kaçının.
 • Beklemediğiniz ekleri açmayın
  Beklemediğiniz bir e-posta eki aldığınızda bu ekin tehlikeli olabileceğini unutmayın. Gerçek olduğunu ve kötü amaçlı yazılım içermediğini doğrulayamazsanız bilmediğiniz bir eki açmayın.
 • Bağlantıyı tıklamadan önce bir daha düşünün
  E-postalarda veya anlık mesajlarda (IM) yer alan rastgele bağlantıları veya sosyal ağ sitelerindeki bağlantıları tıklamayın.

Kötü amaçlı yazılım ve güvenlikle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Sahte Antivirüs Yazılımı

Taklit veya sahte antivirüs yazılımları, kullanıcının bilgisayarında virüs bulmuş gibi yapan bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bazı durumlarda, siber suçlunun amacı yalnızca kurbanı korkutmak olabilir. Ancak, çoğu sahte antivirüs programı aslında algılanmayan, hatta hiç var olmayabilecek kötü amaçlı...
Kaspersky Logo