Ana içeriğe atlayın

E-postanın çıkışından bu yana en çok kullanılan internet terimi olan "spam" tam olarak nedir? Temelde spam posta, alıcı tarafından istenmeyen bir tür önemsiz postadır. Genellikle reklamlar içeren tek bir iletidir ve bu tür iletiler almayı kabul etmemiş birçok alıcıya gönderilir. Spam gönderenlerin e-posta listelerini oluşturmak için en yaygın kullandığı yöntemler şunlardır: Adres listelerini satın alma, sahte yarışmalar ve ücretsiz teklifler yoluyla bilgilerini almak için kullanıcıları kandırma, web sitelerinden adresleri toplamak için e-posta toplama programları kullanma.

Spam Posta Rahatsızlığın Ötesinde Nelere Yol Açar

Bir spam postadan kaçınmak için birçok neden vardır, ancak gerçekten sıkıntı yaratan durumlardan biri de kendinizi kimlik hırsızlığı riskine atmanız veya saldırganın bilgisayarınıza virüs ve kötü amaçlı yazılım yüklemesine olanak tanımanız ihtimalidir. En kötü durumlarda, kara para aklama veya çalıntı öğeleri bulundurma gibi spam gönderen kişinin bulaştığı, haberiniz dahi olmayan suçlar nedeniyle yargılanabilirsiniz. Bir spam iletisiyle başa çıkmak için atılacak en iyi adım, iletiyi hemen silmektir.

Pratik olarak spam iletilerini engellemek istiyorsanız şunu unutmamak önemlidir: bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse muhtemelen gerçek değildir. Böylece şüpheli görünen yarışmaları ve teklifleri ayıklayabilirsiniz.

Kendinizi Spam Postalardan Koruma

Spam postaları önlemek zor olabilir ancak uygun anti-spam yazılımları kullanarak gelen kutunuzu dolduran spam miktarını büyük ölçüde azaltmak ve hatta tamamen yok etmek mümkündür. Yazılım zekasındaki gelişmeler sayesinde çoğu anti-spam filtresi, minimum kullanıcı müdahalesiyle hangi iletilerin uygun hangilerinin spam olduğunu otomatik olarak öğrenebilmektedir. Spam filtresinin bir spam iletiyi kaçırdığı durumda, kullanıcı iletiyi kolayca spam olarak işaretleyebilir. Böylece filtreler yeni tehdide uyum sağlar.

Uygun bir internet güvenlik koruması paketi uygulayarak spam posta tehlikesini büyük ölçüde azaltabilir ve spam postaların gelen kutunuzdan ve diğer önemli e-posta klasörlerinden filtrelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca birçok internet güvenliği yazılımı, kullanıcılarına yasal gibi görünen ancak aslında yasal olmayan e-postalar konusunda yardımcı olan kimlik avı koruması sunar. Bu e-postalar genellikle banka ve diğer mali işlem kimlik bilgilerini istediğinden kimlik avına karşı koruma, tüm anti-spam araçları için önemli bir özelliktir.

Güvenlik Yazılımı Paketinin Önemi

Anti-spam yazılımı alışverişi yaparken antivirüs koruması da içeren bir çözüm seçmek yararlı olacaktır çünkü bazı spam iletilerde virüs ve diğer kötü amaçlı yazılımlar saklıdır. Tek bir yazılım paketi kullanarak, bir yandan sisteminizin güvenilirliğini iyileştirirken bilgisayarınızı güvenceye alma sürecini büyük ölçüde kolaylaştırırsınız. Anti-spam yazılımı iletileri gelen kutularınızdan başka yere yönlendirse de sağlam bir antivirüs yazılımı programına sahip olarak, yanlışlıkla bir spam iletiyi açtığınızda bilgisayarınıza virüs bulaşmamasını sağlayabilirsiniz.

Spam Posta ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Spam Postadan Korunma İpuçları

Spam, çeşitli nedenlerle gönderilen gereksiz posta biçimidir ve bazıları kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı dolandırıcılığı içerebilir. Kendinizi spam postalardan nasıl koruyacağınızı öğrenin.
Kaspersky Logo