Ana içeriğe atlayın

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi çevrimiçi arkadaş bulma sitelerini ve uygulamalarını kullanıyor. İnsanların aşkı ve hayat arkadaşlığını internette bulduğu birçok başarı hikâyesi de yok değil. Ancak mutlu sonların yanı sıra çevrimiçi flört dolandırıcılığı örnekleri de var ve bunların sayısı giderek artıyor.

Çevrimiçi flört dolandırıcılıkları veya aşk dolandırıcılığı olarak da bilinen çevrimiçi flört dolandırıcılıklarında, kişi bir çevrimiçi flört sitesi veya uygulaması aracılığıyla bağlantı kurduğuna veya eşleştiğine inanır ancak aslında konuştuğu kişi sahte profil kullanan bir dolandırıcıdır. Dolandırıcı, zaman içinde karşısındaki kişinin güvenini kazanmak için onu manipüle eder veya kandırır. Böylece bir zaman sonra ondan para isteyebilecek veya çeşitli kişisel bilgiler elde ederek onun kimliğini çalabilecek aşamaya ulaşır.

Bu tür suçlar yükselişte. 2016 yılında ABD Federal Ticaret Komisyonu, flört ve aşk dolandırıcılıklarıyla ilgili 11.235 şikâyet almıştı. Bu rakam 2020 yılına kadar 52.593'e yükseldi. ABD'deki çevrimiçi flört dolandırıcılık kaynaklı kayıplar 2020 yılında 300 milyon $’a ulaştı. Birleşik Krallık’ta kayıplar 68 milyon sterline karşılık geliyor . Koronavirüs pandemisi yüzünden insanların fiziksel olarak bir araya gelme şansları azaldı ve çevrimiçi geçirilen süre herkes için hayli arttı. Bu da çevrimiçi flört dolandırıcılığı vakalarının artmasına zemin hazırlayan faktörlerden biri oldu.

Aşk dolandırıcılığı her yaştan kişileri hedef alsa da genellikle yaşlılar daha ağır maddi kayıplar yaşıyor. Dolandırıcılar, hırsızlığına konu olabilecek emeklilik fonları veya evler gibi varlıklara sahip olma olasılıkları daha yüksek olduğu için yaşlı insanları hedef almakta. Aşk dolandırıcılığı kurbanlarının yaklaşık üçte ikisinin ortalama 50 yaşını bulan kadınlar olduğuna inanılıyor.

Çevrimiçi flört dolandırıcılığı, özellikle insanların duygularıyla oynadığından zalimcedir. Bu genel bakışta, çevrimiçi flört dolandırıcılıkları açıklanmış, aşk dolandırıcılarının belirtileri, flört dolandırıcılarının nasıl raporlanacağı ve çevrimiçi flört dolandırıcılarından nasıl korunabileceğiniz hakkında bilgi verilmiştir.

banner

En yaygın çevrimiçi flört dolandırıcılıkları nelerdir?

Çoğu flört dolandırıcılığı masumane bir şekilde başlar. Dolandırıcılar oluşturdukları sahte profillerini mümkün olduğunca ilgi çekici hale getirerek kurbanların kendilerine ulaşıp sohbet başlatmalarını bekleyebilir. Ya da ortak ilgi alanları veya uzaktan da olsa ortak bir bağlantıları olduğunu iddia ederek kurbanlarla kendileri iletişime geçebilirler. Bir defa bir dolandırıcının ağına düştükten sonra olasılıklar sonsuzdur ancak en sık karşılaşılan çeşitlerin birkaçına burada yer verdik:

Asker kılığında aşk dolandırıcıları

Asker kılığında aşk dolandırıcıları gerçek bir askerin adını ve kılığını kullanabilir veya tamamen sahte bir profil oluşturabilir. Gönderdikleri gerçek görünümlü mesajlarla kendilerini kariyerlerinin sonunda, yetişkin çocukları olan ve genellikle trajik bir olay sonucu eşini kaybetmiş kişiler olarak tanıtabilirler. Mesajlara askeri jargon yedirilir, kulağa çok etkileyici gelen unvanlar ve mekanlar kullanılır. Güçlü bir duygusal bağ kurmaya başlarlar ancak fiziksel tanışma gerçekleşmeden "asker" görevlendirilir.

Ardından muhtemelen güvenilir bir internet bağlantısı kurmak, eve dönüş için uçuş biletlerini satın almak ya da askeriyenin sağlık kapsamı veya emeklilik planındaki sözde kısıtlamaları tamamlamak için para istekleri gelir. Bu dolandırıcılar çoğunlukla sürekli para akışı sağlamak için doktor ya da avukat gibi rol yapan bir veya daha fazla suç ortağıyla birlikte çalışır. Askeri aşk dolandırıcılıkları, kurbanlar nihayetinde şüphelenene kadar aylarca, hatta yıllarca sürebilir.

Askeri aşk dolandırıcılığı o kadar yaygındır ki, ABD Ordusu, yurt dışındaki ABD askeri rolüne bürünen bu dolandırıcıların nasıl tespit edilebileceğine dair ayrıntılı bir bilgi formu hazırlamıştır; detaylarını burada okuyabilirsiniz.

Yakın ilişki dolandırıcıları

Bu yöntemde, yurt dışında yaşayan potansiyel "talipler" kurbanlarla iletişime geçerek çeşitli sosyal medya sitelerinde onlarla arkadaş olur. Yoğun bir kur döneminin ardından dolandırıcı kurbandan kendisiyle web kamerası üzerinden bağlantı kurmasını ve sohbet etmesini ister. Ancak ne hikmetse dolandırıcının web kamerası bozuktur. Kurbana bolca övgü yağdırır, onu pohpohlar ve ısrarcı davranarak “partnerini” soyunmaya veya cinsel içerikli eylemlerde bulunmaya ikna eder. Ardından dolandırıcı gerçek kimliğini açıklar. Bir video kaydı yaptığını iddia eder ve para göndermediği takdirde kurbanın bu videosunu çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşacağı ya da internette yayınlayacağı tehdidinde bulunur. Kurban bu istekleri yerine getirdiğinde döngü başlar. Nihayetinde kurban ödeme yapmayı reddedene kadar talepler giderek artar.

Sahte flört siteleri

Normal dolandırıcılık web sitelerine göre daha farklı bir sunuma sahip olan sahte flört siteleri gerçek buluşmalar sunduğunu iddia etse de ya katılanların sayısı azdır ya da çok sayıda dolandırıcı vardır. Bilgilerinizi elde etmek için sizden bir profil oluşturmanızı talep eden siteler, popüler bir dolandırıcılık alanıdır. Profil oluştururken size sorulan sorular arasında çevrimiçi flörtle ilgili detaylar yerine mali konularda bilgiler talep ediliyorsa ya da annenizin kızlık soyadı veya ilkokulunuz gibi bilgiler isteniyorsa (bunlar sık rastlanan güvenlik sorularıdır) dikkatli olun.

Bazı ücretsiz çevrimiçi flört siteleri ilk başta meşru görünebilir ancak üye olarak biraz zaman geçirdikten sonra asıl yüzleri mutlaka ortaya çıkacaktır. Mesela bankacılık işlemleri için kullanılanlarla benzer sorular içeren bir anketi doldurmanız karşılığında ücretsiz premium üyelik veya başka bir özel avantaj teklif edilebilir. Sunulan avantajlar ne olursa olsun, özel veya finansal bilgilere erişmek için kullanılabilecek türden bilgileri kesinlikle vermemelisiniz.

Ayrıca, profilinizi oluşturduktan sonra size aşırı ilgi gösterilmesine karşı da dikkatli olun. Profilinizde sadece birkaç satır metin var ancak hiç fotoğraf yoksa ve tercihlerinizi henüz belirtmediyseniz ve rağmen potansiyel taliplerden mesaj üstüne mesaj almaya başladıysanız, sahte bir flört sitesinde olma ihtimaliniz yüksektir.

Kod doğrulama dolandırıcılıkları

Bu, yaygın Tinder dolandırıcılıklarından biridir. Bu yöntemde, Tinder hesabınızı doğrulamanızı isteyen bir e-posta veya metin mesajı kullanılır. Mesajda, Tinder'ın kayıtlarını güncellediği ve hesabınızı doğrulamanızı istediğini iddia edilir. Bu dolandırıcılığın diğer varyasyonlarında, çevrimiçi bir Tinder eşleşmesi sizinle iletişime geçmeden önce sizden bir doğrulama yapmanızı isteyebilir.

Bu örneklerde dolandırıcı, hesabınızı doğrulamak için bir üçüncü taraf bağlantısına tıklamanızı ister. Bağlantıya tıkladığınızda adınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz, TC kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve hatta banka hesabı veya kredi kartı bilgileriniz istenir.

Tinder doğrulanmış hesaplar içerir ancak bu işlem Tinder’da, kurum içinde gerçekleştirilir. Kullanıcılar, profil adının yanındaki mavi onay işaretini almak için uygulama tarafından bir dizi selfie çekmek üzere yönlendirilir. Ardından bu fotoğraflar profil fotoğraflarıyla karşılaştırılır ve eşleşme kontrolü gerçekleştirilir. Bu nedenle, diğer “doğrulama” araçları konusunda çok dikkatli olun.

Kötü amaçlı yazılım dolandırıcılığı

Kötü amaçlı yazılım , flört siteleri de dahil olmak üzere tüm çevrimiçi ortamlarda yaygın olarak bulunan bir tehdittir. Örneğin, Tinder uygulamasında bir eşleşmenin sizinle birkaç etkileşimi olabilir ve daha sonra bu kişiler kişisel web sayfalarında, hatta sahte Facebook veya Instagram profillerinde size daha fazla bilgi sunabilirler.

Ancak bu sayfalar meşru değildir. Bunun yerine, dolandırıcıların kişisel verilerinizi çalmasına, kimlik hırsızlığına ve finansal dolandırıcılığa yol açan kötü amaçlı yazılım ve spam içeren bir web sayfasına yönlendirilirsiniz. Genel olarak, çevrimiçi bir flört sitesindeki bir kişi sizi başka bir siteye yönlendirmek isterse, bu olası bir tehlike işareti olarak görülmelidir.

Fotoğraf dolandırıcılığı

Dolandırıcı, mahrem fotoğraflarını sunar ve karşılığında kurbanı iletişim bilgilerini vermeye teşvik eder. Gerçekte, dolandırıcının amacı kişisel verileri ele geçirmektir. Hatta bu, kurbanın verilerine erişmek ve daha sonra finansal dolandırıcılık amacıyla kullanmak üzere duygu ve heyecan dolu bir deneyim yaşatan (özel fotoğraflar gönderme vaadi ile) bir bot bile olabilir.

Miras dolandırıcılığı

Dolandırıcı, babasından, amcasından veya büyükbabasından miras kalan milyonlarca dolarlık altını almaya hak kazanmak için evlenmesi gerektiğini iddia eder. Güya akrabalar mirası alması için kişinin evlenmesini şart koşmuştur. Genç bir kadın kurbanla iletişime geçer ve borçları veya evlilik vergilerini ödeyemediği için altınları ülkesinden çıkaramadığını söyler.

Dolandırıcı kurbanıyla yeterince ilişki kurduktan sonra, altınları kurbanın ülkesine getirmesine yardımcı olmak için para ister. Dolandırıcı, söylediklerinin gerçek olduğunu kanıtlamak için kurbanın ülkesine uçmayı teklif eder ve böylece kurban uçak bileti için para gönderir. Bundan sonrasını anlatmaya gerek yok, gelen kimse olmaz.

Çevrimiçi flört dolandırıcılıklarının varyasyonları

Bu hikâyelerin çoğu ihtimal dışı gibi görünse de bu tür kandırmacalara kanan kişilerin genellikle yalnız veya savunmasız olduklarını unutmamak önemlidir. Dolandırıcılar, zaman içinde duygularla oynama ve kurbanlarını istismar etmede ustalaşır. Çevrimiçi flört dolandırıcılığında sıkça görülen hikâyeler arasında şunlar sayılabilir:

 • Dolandırıcı, kurbanın ülkesini ziyaret etmek için uçak bileti (veya bazen pasaport) parası göndermesini ister.
 • Dolandırıcı, iletişim kurmaya devam edebilmeleri için kurbandan kendisinin telefon faturalarını ödemesini veya ona yeni bir dizüstü bilgisayar satın almasını ister.
 • Dolandırıcının, tıbbi tedavi için kendisi veya yakın bir aile üyesi için paraya ihtiyacı vardır.
 • Dolandırıcı, Gümrük tarafından el konulan değerli eşyalara sahip olduğunu ve eşyalarını geri alıp kurbanın ülkesine gelmeden önce vergi ödemesi gerektiğini söyler.
 • Dolandırıcı, patronunun kendisine posta havalesi ile para gönderdiğini söyler ve kurbandan bu sahte para gönderilerini tahsil etmesini ve ardından parayı dolandırıcıya havale etmesini ister. Banka sonradan nakit transferini iptal eder ama banka havalesi çoktan yapılmış olur ve geri alınamaz.
 • Dolandırıcının, kurbanı ziyaret etmeden önce eğitimini tamamlaması için paraya ihtiyacı vardır.

Flört dolandırıcılıklarıyla ilgili olarak genellikle kedi balıkçılığı veya kedi balıkçılığı dolandırıcılığı terimlerini duyabilirsiniz. Kedi balıkçılığı, bir kişinin belirli bir kurbanı hedef almak amacıyla sosyal medyada veya bir flört sitesinde kurgusal bir profil veya kimlik oluşturmasıdır. Burada amaç finansal kazancın yanı sıra, bazen sadece kişiye rahatsızlık ya da zarar vermek ya da failin bir fantezisini gerçekleştirmesi ya da arzularını tatmin etmesi olabilir. Bu terim, 2010 tarihli Catfish adlı MTV belgeselinden gelir.

Online dating scams

Aşk dolandırıcılığı uyarı işaretleri: Nelere dikkat etmek gerekir

Platform veya uygulama ne olursa olsun (Facebook kedi balıkçılığı dolandırıcılıkları, Instagram flört dolandırıcılıkları, Plenty of Fish dolandırıcılıkları, Snapchat buluşma dolandırıcılıkları ve benzeri) çevrimiçi flört dolandırıcılıklarının uyarı işaretleri şunlardır:

Sizi hızlı bir şekilde flört uygulamasından veya sitesinden çıkarmaya çalışırlar:

Bunun nedeni, çevrimiçi flört uygulamalarının genellikle tuhaf davranışları gözetleyen müşteri hizmetleri ekiplerinin olmasıdır. Bir kullanıcının aynı mesajı çok sayıda kullanıcıya gönderdiği veya başka bir olağan dışı işlem gerçekleştirdiği fark edildiğinde, kullanıcıyı şüpheli olarak işaretlenebilir. Bunu önlemek için dolandırıcılar sizi WhatsApp veya benzeri bir platforma yönlendirmeye çalışır. “Üyeliğim sona ermek üzere”, “her gün buraya giriş yapmak hoşuma gitmiyor” veya “WhatsApp'ta buradan daha kolay sohbet ediyorum” gibi bahaneler sunabilirler.

Tartışma çok hızlı bir şekilde romantik içeriğe evrilir. 

Kedi balıkçılığı dolandırıcılık girişimlerinde, düzenbazın hızlı bir şekilde işleri ciddileştirmesi çok yaygındır. Bu kişiler siz, aşırı iltifat bombardımanına tutabilir ve size âşık olduğunu iddia edebilir. Sizinle özel bir bağ kurduğunu iddia edebilir ya da sizin onun ruh eşi olduğunuzu ve daha önce hiç kimseye karşı böyle bir şey hissetmediğini söyleyebilir. Kurbanlar genellikle bu değişimin hayli erken gerçekleştiğini belirtiyor.

Dolandırıcı size pek çok kişisel soru sorar. 

Çünkü sizin hakkınızda ne kadar fazla bilgi sahibi olursa sizi manipüle etmesi o kadar kolay olur. Dolandırıcı kendisi hakkında bir hikâye uydurur ve sizi telefonda konuşmaya davet edebilir. Bu aşama haftalar, hatta aylar sürebilir.

Anlatılanlarda tutarsızlık vardır.

Birisi size sürekli yalan söylüyorsa, daha önce söylemiş olduğu şeyleri unutması yüksek bir olasılıktır. Ayrıca, dolandırıcılar bazen ekipler halinde çalışır ve tek bir kimliğin arkasında saklanan birden fazla kişi vardır. Yani, konuştuğunuz kişi tutarsız davranıyorsa şüphe edin. Anlattıklarının bir kısmı daha önce söyledikleriyle tutarlı değilse, bu yalan söylediğini gösterebilir.

Profil fotoğrafları bir manken gibi görünür.

Kedi balıkçılığı dolandırıcıları, kurbanı kancada tutmak için çekici profil resimleri kullanır. Bunlar genellikle aktörlerin veya modellerin resimleri veya stok görüntülerdir. Bir profil resmi gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, resmin gerçek olup olmadığını kontrol etmek çok kolaydır. Profil resimlerinin internette başka bir yerde kullanılıp kullanılmadıkları ters görsel arama ile tespit edilebilir.

Dijital ayak izleri yoktur.

Bazı kişiler sosyal medyayı kullanmaz ve internette kendileri hakkındaki kişisel bilgi miktarını en aza indirmeye çalışırlar. Bu nedenle bir kişi hakkında çevrimiçi olarak hiçbir ize ulaşamamanız şüpheli olabilir.

Alıntı metinler kullanırlar.

Dolandırıcılar genellikle kendi profil metinlerini veya mesajlarını yazmakla uğraşmaz, başka web sitelerinden veya flört profillerinden kopyalarlar. Kontrol etmek için şüpheli metinle bir çevrimiçi arama yapıp herhangi bir eşleşme olup olmadığına bakmak iyi bir fikirdir. Eşleşme varsa bir daha bu kişiye ne mesaj gönderin ne de yanıt verin.

Skype, görüntülü görüşme ya da yüz yüze görüşme yapmazlar.

Bunu neden yapmadıklarıyla ilgili her zaman bir mazeretleri vardır. Kurban konumundaki kişiler, dolandırıcıların karşılarındaki kişi ile görüntülü görüşme yapmaktan kaçınmak için sürekli bahaneler sunduğunu söylüyor. Bunun en büyük nedeni, profil resmindeki kişiye hiç benzemiyor olmalarıdır. Ayrıca sonrasında herhangi bir takibin hedefi olmamak için de kimliklerini gizli tutmak isterler.

Hayatları bir pembe dizi senaryosunu andırır.

Kedi balıkçılığı dolandırıcılıkları genellikle hastalıklarla, aile trajedileriyle veya büyük kazalarla dolu bir hayat hikâyesi sunarlar. Böylece hem karşı tarafın duygularına hitap ederler, hem de yüz yüze bir görüşmeyi olabildiğince ertelerler. Potansiyel flörtünüzün inanılmaz bir yaşam öyküsü varsa bu bir dolandırıcılık olabilir.

Çok uzakta yaşarlar.

Dolandırıcılar uzun mesafeli ilişkiler kurmaya çalışır çünkü bu, bir araya gelmemek için iyi bir mazerettir. Böylece kurbanlarının güvenlerini kazanmak ve onları istismar etmek için zaman kazanırlar. Anlattıkları hikâyelerde, yüz yüze görüşmeyi zorlaştıracak bir detay vardır. Ya da bir araya gelmek için bir buluşma ayarlarlar ama son anda iptal ederler.

Sizden para isterler.

Ve tabii ki, bir dolandırıcı ile konuştuğunuzun en önemli işareti, sizden para istemesidir. Tüm hazırlıklar ve manipülasyonlar ki bu süreç haftalar veya aylar sürebilir, para talebinde bulunmak içindir. Size çeşitli nedenler belirtebilirler ancak söylemeye gerek yok, yanıtınız her zaman hayır olmalıdır.

Flört dolandırıcılığı nasıl raporlandırır

Çevrimiçi bir flört dolandırıcılığının kurbanı olmuşsanız, bunun hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Flört dolandırıcılığında, kurbanlar kandırıldıklarını fark ettiklerinde bunu insanlara anlatmayı çok utanç verici bulduklarından, raporlanan vakalar genellikle azdır.

Dünyanın farklı bölgelerindeki farklı yargı alanlarında, flört dolandırıcılığı vakalarını bildirebileceğiniz farklı kuruluşlar vardır. Örneğin:

Dolandırıcılığı, ilgili çevrimiçi flört sitesine veya uygulamasına da bildirmek iyi bir fikirdir. Site yöneticilerinin insanları bu tür dolandırıcılık teşebbüslerinin kurbanı olmaktan korumak üzere gerekli adımları atabilmelerini sağlamak için onlara dolandırıcının kullanıcı adını ve konuşmalar ve işlemler dahil olmak üzere olabildiğince çok ilgili bilgi gönderin.

Para kaybetmeniz durumunda, ne olduğunu açıklamak için en kısa sürede bankanızla iletişime geçmeniz gerekir.

Çevrimiçi flört güvenliği ipuçları: Çevrimiçi flört dolandırıcılarından nasıl korunabilirim

Çevrimiçi flört tehlikelerinden kaçınmak için 12 ipucu:

 1. Sosyal medya sitelerini kullanırken tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin.
 2. Bir flört sitesinde ya da sadece çevrimiçi olarak sohbet ettiğiniz bir kişi ile çok fazla kişisel bilgi paylaşmaktan kaçının. Dolandırıcılar, sizi manipüle etmek veya kimlik hırsızlığı yapmak için soyadınız veya çalıştığınız yer gibi ayrıntılardan yararlanabilir.
 3. Saygın flört sitelerini kullanın ve bu sitelerin mesajlaşma hizmetleri aracılığıyla iletişim kurun. Dolandırıcılar, kısa bir süre içinde mesajlaşma, sosyal medya veya telefona geçmek isteyecektir. Bunun sebebi, flört sitelerinde para istediklerine dair hiçbir kanıt bırakmamaktır.
 4. Hiçbir şeyi aceleye getirmeyin. Olası partnerinize sorular sorun ve bir sahtekârın kimliğini ortaya çıkarabilecek türden tutarsızlıklar arayın.
 5. Aşırı iltifat içeren mesajlara karşı dikkatli olun. Böyle bir durumda metni bir arama motoruna yapıştırın ve aynı sözcüklerin aşk dolandırıcılığını ifşa etmek üzere hazırlanmış web sitelerinde yer alıp almadığını kontrol edin.
 6. İlk teması siz yapan kişi olduğunuz için sahte bir güven duygusuna kapılmayın. Dolandırıcılar uygulamaları ve web sitelerini sahte profillerle doldurur ve kurbanların kendilerine gelmesini bekler.
 7. Sonradan para sızdırmak için kullanılabilecek türden fotoğrafları çevrimiçi olarak tanıştığınız yabancılara göndermekten kaçının.
 8. Kişinin dolandırıcı olabileceğinden şüphelenmeye başladığınızda iletişimi derhal kesin. Dolandırıcı ile tanıştığınız flört sitesini veya uygulamasını bilgilendirin.
 9. Kullanıcı profillerindeki bağlantılara tıklamaktan ya da dosyaları indirmekten kaçının, devam eden sohbetinizle bağlantısız gibi görünen mesajlara karşı özellikle dikkatli olun.
 10. Olası bir partnerle yüz yüze görüşmeyi kabul ediyorsanız buluşmayı halka açık bir yerde gerçekleştirin ve ailenizi ve arkadaşlarınızı gittiğiniz yer konusunda bilgilendirin. Tanımadığınız biriyle tanışmak için yurt dışına seyahat etmeniz tavsiye edilmez.
 11. Çevrimiçi ortamda tanıştığınız birine hiçbir zaman para veya hediye kartı göndermeyin, banka bilgilerinizi vermeyin.

Genel olarak, sizi korsanlara, virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyan Kaspersky Total Security gibi kapsamlı bir antivirüs çözümü kullanmak, çevrimiçi ortamda güvende kalmanın etkili bir yoludur.

Çevrimiçi flört dolandırıcılıkları genellikle hassas kullanıcıları hedef alır. Ancak, sık rastlanan kedi balıkçılığı dolandırıcılıklarını ve dolandırıcılardan nasıl kaçınılacağını anlayarak, aşk dolandırıcılığının hedefi olmaktan kurtulabilir ve bunun yerine gerçek ilişkiler kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler:

Çevrimiçi flört dolandırıcılıkları ve bunlardan kaçınma

Aşk dolandırıcılıkları yükselişte. Aşk dolandırıcılarının, çevrimiçi flört dolandırıcılıklarının, kedi balıkçılığı dolandırıcılıklarının işaretlerini ve bir flört dolandırıcılığının nasıl rapor edileceğini öğrenin.
Kaspersky Logo