Çevrimiçi flört web sitelerinin yükselişte olduğunu düşünüyorsanız haklısınız. Statistic Brain Araştırmaları Enstitüsü, 49 milyon Amerikalının flört sitelerini denediğini bildiriyor. Ancak herkes bu sitelerde iyi niyetlerle profil oluşturmuyor. FBI'a göre, çevrimiçi flört dolandırıcılığının kurbanları 2014 yılının son altı ayında 82 milyon dolardan fazla kaybetti. Bu "aşk" veya "güven" dolandırıcılıkları, her kurbanın 100.000 dolardan fazla kaybettiği, kişi başına en büyük kaybın yaşandığı internet dolandırıcılığıdır. Flört dolandırıcılığının anatomisini ve sahte aşktan nasıl kaçınacağınızı buradan öğrenin.

Sık Karşılaşılan Dolandırıcılıklar

Çoğu flört dolandırıcılığı masumane başlar. Dolandırıcılar, sosyal medya siteleri veya e-posta yoluyla kurbanlarla iletişime geçerek ortak ilgi alanlarının olduğunu ya da bir düğün veya başka bir büyük etkinlikte tanıştıklarını iddia eder. Diğer usta dolandırıcılarsa sahte profillerini mümkün olduğunca ilgi çekici hale getirir ve kurbanların kendilerine ulaşıp sohbet başlatmalarını bekler. Bir defa bir dolandırıcının oltasına geldikten sonra olasılıklar sonsuzdur ancak en sık karşılaşılan çeşitlerin birkaçını burada bulabilirsiniz:

Online Dating Scams

Asker Kılığında Aşk Dolandırıcıları

A Soldier's Perspective'in belirttiği gibi bu dolandırıcılıklar sık görülüyor ve tespit edilmesi zor. Dolandırıcılar gerçek bir askerin adını ve fotoğrafını kullanabilir veya tamamen sahte bir profil oluşturabilir. Gönderdikleri gerçek görünümlü e-postalarda kendilerini kariyerlerinin sonunda, yetişkin çocukları olan ve genellikle trajik bir olay sonucu eşini kaybetmiş kişiler olarak tanıtırlar. E-postalara askeri jargon yedirilir, kulağa çok etkileyici gelen unvanlar ve mekanlar kullanılır. Güçlü bir duygusal bağ kurmaya başlarlar ancak fiziksel tanışma gerçekleşmeden önce "asker" konuşlanır. Ardından güvenilir bir internet bağlantısı kurmak, eve doğru uçuşların biletlerini almak ya da askeriyenin sağlık kapsamı veya emeklilik planındaki sözde "kısıtlamalarını" tamamlamak için para istekleri gelir. Bu dolandırıcılar çoğunlukla sürekli para akışı sağlamak için doktor ya da avukat gibi rol yapan bir veya daha fazla suç ortağıyla birlikte çalışır. Çoğu durumda askeri dolandırıcılıklar, kurbanlar nihayetinde şüphelenene kadar aylarca, hatta yıllarca sürer.

Yakın İlişki Dolandırıcıları

Doğu Avrupa ve hatta Güneydoğu Asya'da yaşayan potansiyel "aşıklar" kurbanlarla iletişime geçerek çeşitli sosyal medya sitelerinde arkadaş olurlar. Yoğun bir kur döneminin ardından dolandırıcı kurbandan kendisiyle web kamerası üzerinden bağlantı kurmasını ve "sohbet" etmesini ister. Ancak ne hikmetse dolandırıcının web kamerası bozuktur. Kurbana bolca övgü yağdırır, pohpohlar ve ısrarcı davranarak "partnerini" soyunmaya veya cinsel içerikli hareketler yapmaya ikna eder. Ardından dolandırıcı gerçek kimliğini açıklar. Video kaydı yaptığını iddia eder ve kurbanın para göndermediği takdirde bu videoyu çeşitli sosyal medya arkadaşlarıyla paylaşacağı ya da internette yayınlayacağı şeklinde tehdit eder. Kurban bu istekleri yerine getirdiğinde döngü başlar. Nihayetinde kurban reddedene kadar talepler giderek artar.

Sahte Flört Siteleri

Ashley Madison'dan sızdırılan son bilgiler, sahte flört siteleri dünyasına dair bakış sunuyor. Servisler gerçek buluşmalar sunduğunu iddia etse de ya katılanların sayısı azdır ya da çok sayıda dolandırıcı vardır. Kişisel bilgilere az, mali konularla ilgili bilgilere fazla yoğunlaşan kayıt anketlerine dikkat edin. Profilinizi oluşturduktan sonra aşırı ilgiye karşı da dikkatli olun. Profilinizde birkaç satır metin var ancak hiç fotoğraf yoksa ve tercihlerinizi belirlemediyseniz ancak buna rağmen potansiyel taliplerden mesaj üstüne mesaj almaya başladıysanız sahte bir flört sitesinde olma ihtimaliniz yüksektir.

Kalbinizi (ve Cüzdanınızı) Koruyun

Bazen gerçek flört sitelerinde bile dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Ruh eşinizle dolandırıcıları ayırt etmek için bunlara dikkat edin:

Şüpheli Yazım ve Gramer

Bir flört sitesinde veya sosyal medya üzerinden kişilerle iletişim kurmadan önce profillerini iyice inceleyin. Sözde Türkçe konuşulan bir ülkeden olmasına rağmen fazlaca yazım ve gramer hatası yapan kişilere dikkat edin. İnternette aşkı arayan herkes bir şairin ruhuna sahip olmasa da gerçekten berbat gramer hataları ve bağlaçsız cümlelerle üst üste yığılmış kişisel bilgiler, bunların gerçek olmadığının işaretidir. E-postalar için de aynısı geçerlidir. Anadili Türkçe olan kişilerin konuşmaları ve yazılarındaki doğal ritim kolay kolay taklit edilemez. Bu tonlama veya temponun dışına çıkan durumlara şüpheyle yaklaşın.

Kes-Yapıştır

Mesajlar ve profil açıklamaları kulağa aşırı düzgün geliyorsa dikkatli olun. Dolandırıcılar genellikle kendi metinlerini yazmakla uğraşmaz, başka web siteleri veya flört profillerinden bilgi çalarlar. Bu noktada şüpheli metni internet aramasından geçirip eşleşme olup olmadığına bakmak iyi bir fikirdir. Eşleşme varsa bu dolandırıcıya yanıt vermeyin.

Tuhaf Bağlantılar

Gerçek kullanıcılar genellikle favori müzik grupları, seyahat noktaları ya da hobileriyle ilgili içeriklerin bağlantılarını yayınlarlar. Dolandırıcılarsa çoğunlukla profillerini bir ürünü satmaya çalışan ya da size "kısa yoldan zengin olmayı" öğreten düşük kaliteli "spam" sitelerinin bağlantılarıyla doldururlar. Porno içerikli web siteleriyle de karşılaşabilirsiniz. Bunlar tamamen gerçek olmayan profillerin işaretidir.

Koşar Adım!

Her yeni ilişkinin ilk haftalarında güçlü hisler yaşanır ancak dolandırıcılar yalnızca çok sayıda iltifat ve kibar sözcüklerle değil aynı zamanda özel yaşamlarıyla ilgili "başka kimseyle asla paylaşmadıkları" bilgilerle de bu süreci hızlandırmaya çalışırlar. Birkaç sohbet veya e-postanın ardından tuhaf harcamalar için ufak miktarlarda para istemeye başladıklarında işler iyice sarpa sarar. Yabancı bir ülkede yolda kalır, ailelerinden birisi hastanede olur ya da soyulmuş olur ve sizden ACİLEN para göndermenizi isterler. Para istekleri geldiğinde koşar adım uzaklaşın.

Çevrimiçi flört dolandırıcıları genellikle giderek daha mesafeli hale gelen dünyada insani bağlar kurmayı isteyen, savunmasız kullanıcıları hedefler. Ancak aşk arayışınızın gözlerinizi kör etmesine izin vermeyin. Sık karşılaşılan dolandırıcılıklar ve bunlardan nasıl kaçınacağınız hakkında bilgi sahibi olarak sahte aşklardan korunabilir, gerçek aşkı arayabilirsiniz.