Ana içeriğe atlayın

Günlük yaşamda, saldırganlıklarından nasıl bir somut avantaj sağladıklarını anlamak zor olsa da çevrelerine zarar vermekten zevk alan saldırganlarla karşılaşırız. Ne yazık ki, aynı türde davranışlara siber ortamda da rastlanır. Bu kötü amaçlı yazılım oluşturucular bilgisayarlarınıza ve verilerinize zarar veren ve işletmelerin sağladığı hizmetleri etkileyen bilgisayar saldırganlığı eylemleri gerçekleştirmek için zaman harcar ve gayret gösterirler.

Bilgisayar saldırganları kimlerdir?

Kötü amaçlı yazılımların geliştirildiği ilk günlerde, bilgisayar virüsleri ve Truva atlarının büyük çoğunluğu öğrenciler ve diğer genç programcılar tarafından oluşturuluyor, bir kısmı da yaşça daha büyük, daha deneyimli programcılar tarafından geliştiriliyordu. Günümüzde halen başlıca dört kategoride toplayabileceğimiz bilgisayar saldırganları bulunmaktadır:

 • Gösteriş yapmayı seven hünerli öğrenciler!
  Programlama dili kullanımında henüz ustalık kazanmış öğrenciler, çoğunlukla becerilerini denemek, kabiliyetlerini sınamak veya ne kadar zeki olduklarını kanıtlamak isterler. Neyse ki kötü amaçlı yazılım oluşturucuların çoğu, kötü amaçlı yazılımlarını dağıtmak yerine virüsü veya solucan virüsünü bir antivirüs şirketine göndermektedir.
 • İnternetten destek alan deneyimsiz gençler
  Programlama sanatında ustalık düzeyine ulaşmamış gençler de "kendi değerlerini" kanıtlamak amacıyla bazen bilgisayar saldırganlığına başvurur. Geçmişte, bu tür eylemler ilkel virüslerin doğmasına yol açmaktaydı. Ancak, günümüzde bilgisayar virüsü yazma ve dağıtma yollarını ve virüslerin antivirüs yazılımlarını nasıl atlatacağını açıklayan çok sayıda web sitesi bulunmaktadır. Dolayısıyla internet, deneyimsiz gençlerin kendilerine ait virüsler oluşturmasını büyük ölçüde kolaylaştırmıştır.
 • "Profesyonel geliştiriciler"
  Genç virüs yazarları olgunlaştıkça kazandıkları deneyim gerçekleştirdikleri etkinliklerin çok daha tehlikeli boyutlara varmasına yol açabilir. Yaşça büyük, yetenekli programcılar son derece "profesyonel" bilgisayar virüsleri oluşturabilir. Bu virüsler, veri sistemi etki alanlarına izinsiz şekilde girmek için yenilikçi yöntemler kullanan gelişmiş programlar olabilir ya da işletim sistemi ortamlarındaki güvenlik açıklarından faydalanabilir, sosyal mühendislik üzerinden para kazanmayı amaçlayabilir veya diğer çeşitli hilelerden yararlanabilir.
 • Araştırmacılar
  Bunlar, bilgisayarlara virüs sızdırmanın, virüs varlığını gizlemenin ve antivirüs yazılımlarının eylemlerine direnmenin yeni yöntemlerini keşfetme kabiliyetine sahip zeki programcılardır. Programcının hedefi, "bilgisayar faunasının" potansiyelini araştırmaktır. Programcı oluşturduğu virüsleri yaymamayı tercih edebilir, ancak bilgisayar virüsü oluşturma konusunu özel olarak ele alan çeşitli internet kaynakları üzerinden fikirlerini etkin şekilde paylaşabilir. Bu fikirler ve "araştırma virüsleri" daha sonra kötü amaçlı kişiler veya suçlular tarafından kullanılabilir.

Günümüzdeki bilgisayar saldırganlığı tehditleri

Bu grupların tümü halen bilgisayar virüsleri geliştirmeyi sürdürse de yayılan yeni ve "geleneksel" bilgisayar tehditlerinin sayısında bir azalma kaydedilmiştir. Bu durumun çeşitli olası nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Yeni yasalar
  Birçok ülkede, mevzuatta yapılan değişiklikler bilgisayar virüsü yazarlarının tutuklanmasıyla sonuçlanmıştır. Basında geniş yer bulan bu tutuklamalar, büyük olasılıkla birçok gencin kötü amaçlı kod geliştirmekten vazgeçmesini sağlamıştır.
 • Oyunlar
  Ağ üzerinden oynanan oyunlar, gençlerin becerilerini ve hünerlerini sergilemeleri için başka bir yol sunmuştur. Günümüzde, bilgisayardan anlayan birçok genç kötü amaçlı yazılım oluşturmak yerine oyun oynamaya eğilim göstermektedir.
 • Karmaşıklık
  1990'larda Microsoft’un DOS işletim sistemini hedefleyen bilgisayar virüsleri oluşturmak, hedeflemek için yoğun bir çalışma gerektiren günümüzün karmaşık Windows işletimine göre çok daha kolaydı.

Bilgisayar saldırganlığında görülen düşüş olumlu bir gelişme olsa da diğer kötü amaçlı program türlerinin yönelttiği riskler bilgisayarınıza verilerinize, dijital kimliğinize ve paranıza ilişkin çok daha tehlikeli birer tehdit oluşturmaktadır.

Bu tehditler hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları tıklatın:

Bilgisayar Saldırganlığına karşı korunma

Kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımları; bilgisayarınızı, mobil cihazlarınızı ve verilerinizi bilgisayar saldırganlığına, virüslere, solucanlara, Truva atlarına ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı savunma konusunda çok önemli bir rol oynar. Kaspersky Lab, aşağıdakiler gibi çeşitli bilgisayarlara ve diğer cihazlara yönelik birinci sınıf koruma sağlayan kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümleri sunar:

 • Windows PC'ler
 • Linux bilgisayarlar
 • Apple Mac bilgisayarlar
 • Akıllı telefonlar
 • Tabletler

Bilgisayar Saldırganlığıyla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Bilgisayar Saldırganlığı

Günlük yaşamda, saldırganlıklarından nasıl bir somut avantaj sağladıklarını anlamak zor olsa da çevrelerine zarar vermekten zevk alan saldırganlarla karşılaşırız. Ne yazık ki, aynı türde davranışlara siber ortamda da rastlanır...
Kaspersky Logo