Ana içeriğe atlayın

İşletim sistemi (OS) veya uygulama, işletim sisteminin ya da uygulamanın parçası olmayan bir programı çalıştırabiliyorsa işletim sistemine veya uygulamaya kötü amaçlı yazılımlar saldırabilir.  Tüm popüler masaüstü işletim sistemleri, birçok ofis uygulaması, görüntü düzenleme programı ve tasarım uygulamasının yanı sıra gömülü komut dosyası dilleri içeren diğer yazılımlar bu özelliğe sahiptir. 

Bu nedenle, bu popüler işletim sistemleri ve uygulamaların tümü kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı savunmasızdır.

Tüm işletim sistemleri ve uygulamalar saldırıya uğramaz

Birçok farklı işletim sistemine ve uygulamaya yönelik bilgisayar virüsleri, solucanlar ve Truva atları yazılmıştır.  Ancak henüz hiçbir kötü amaçlı yazılımın algılanmadığı başka işletim sistemleri ve uygulamalar da bulunmaktadır.  Peki, bu iki işletim sistemi ve uygulama grubu arasındaki fark nedir?

Kötü amaçlı yazılımların gelişmesi ve varlığını sürdürmesi için üç "koşul"

Her bir işletim sistemi veya uygulamada, kötü amaçlı yazılım genellikle aşağıdaki üç koşul karşılandığında ortaya çıkar:

Kötü Amaçlı Yazılımlar, Gelişmek İçin Nelere Gerek Duyar?

İşletim sistemi (OS) veya uygulama, işletim sisteminin ya da uygulamanın parçası olmayan bir programı çalıştırabiliyorsa işletim sistemine veya uygulamaya kötü amaçlı yazılımlar saldırabilir. ...
Kaspersky Logo