Ana içeriğe atlayın

Her oyuncu mümkün olan en iyi oyun deneyimini ister ve oyunlarda gecikme kesinlikle istenmeyen bir şeydir. Bu genel bakışta, ping'i düşürüp FPS'yi artırarak oyun performansını nasıl iyileştirebileceğimizi araştırıyoruz.

Ping nedir?

Ping ne anlama geliyor? Çevrimiçi oyunlarda ping, verilerin bilgisayarınızdan bir sunucuya (veya başka bir oyuncunun bilgisayarına) ve ardından bilgisayarınıza geri dönmesi için geçen süreyi ifade eder. Bu ölçüm, bilgisayar ile sunucusu arasındaki gecikme süresi, bazen de bekleme süresi olarak bilinir. Ping, milisaniye (ms) cinsinden ölçülür.

Ping, oyuncuların bilgisayarlarının bir oyun sunucusu veya başka bir çevrimiçi oyuncu ile ne kadar hızlı iletişim kurduğunu anlamalarına yardımcı olur. Bir ping testi, bir oyuncunun oyun sırasında yanıtlama hızında düşüşler yaşayıp yaşamayacağını bilmesine yardımcı olabilir. "Düşük ping" veya "yüksek ping" terimleri, ping hızı bağlamında kullanılır. Genel olarak, özellikle zamanlama ve konumlandırmanın önemli olduğu oyunlar için düşük ping tercih edilir. Yüksek pinge sahip oyuncular, oyunun sonucunu etkileyebilecek gecikmeler yaşar. Birçok çevrimiçi oyun, sizin ping sürenizin yanı sıra diğer oyuncuların veya sunucuların ping'ini de gösterir.

Ping terimi, II. Dünya Savaşında denizaltıların okyanustaki diğer gemilere olan mesafelerini ölçmek için gönderdikleri sinyali ifade etmek için kullanılıyordu.

İyi bir ping hızı nedir?

Ping doğrudan çevrimiçi oyun performansıyla ilgili olduğundan, oyun için iyi bir ping hızının ne olduğunu anlamak da faydalı olacaktır.

Genel olarak, kabul edilebilir bir ping yaklaşık 40ms-60ms veya daha düşüktür. 100 ms üzerindeki bir değer fark edilebilecek bir gecikmeye işaret eder ve 170 ms üzeri bir değeri bazı oyunlar tamamen reddeder. Görüntü netliği, hızlı aksiyon ve oyun sırasında hiçbir gecikme olmaması için 20 ms altı bir ping oyun için ideal olacaktır. Her ek 50 milisaniyenin bir dezavantaj olabileceğini unutmayın.

Ancak ping gereksinimleri oyundan oyuna değişir, bu nedenle hangi oyunu oynadığınıza bağlıdır. Örneğin:

 • Birinci şahıs nişancı (FPS) ve yarış oyunları: Zamanlama çok önemli olduğundan, 50 ms altı bir ping değeri, diğer oyuncularla rekabet edebilmenize yardımcı olacaktır.
 • Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma (MMO) oyunları MMO oyunları söz konusu olduğunda, oynanabilirlik düşmeden daha yüksek bir ping kabul edilebilir olabilir; hatta bazı oyunlar 250 ms veya üzerinde oynanabilir. Ancak gerçek zamanlı çok oyunculu (PvP) senaryolar söz konusu olduğunda 150 ms altı bir ping değerinin hedeflenmesi önerilir.
 • Gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunları: RTS oyunları 200 ms değerinin altında oynanabilirken, 150 ms altı bir değer ideal olarak kabul edilir.

Ping nasıl test edilir?

Ping'inizin ne olduğunu merak ediyorsanız test için kullanabileceğiniz iki seçenek vardır:

 

Oyun içi ping testi:

Çoğu çevrimiçi oyun, ping'i doğrudan oyun içinde kontrol etmenize izin verir. Oyun ayarlarına gidin ve "performans istatistiklerini göster" veya "ağ seçeneklerini görüntüle" gibi bir seçenek arayın (bu ifadeler her oyunda farklı olabilir). Oyun içi ping testi, oynadığınız oyun ve sunucu için size en doğru ağ performansı ölçütünü sunacaktır.

İnternet ping testi:

Ayrıca, çok sayıdaki çevrimiçi ping test sitelerinden birini kullanarak internetteki ping'inizi kontrol edebilirsiniz. Bu siteler size yakın sunucuları bulacak ve çevrimiçi oyunlar oynarken bekleyebileceğiniz ortalama ping'i size söyleyecektir.

Ping'im neden bu kadar yüksek?

Ping'inizin yüksek olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar:

 • Kullandığınız yönlendiricinin türü, güncel olup olmadığı, yerleştirildiği yer ve aygıt yazılımının güncel olup olmadığı.
 • Ne tür bir bilgisayar kullandığınız, bilgisayarın oyun için optimize edilmiş olup olmadığı, güncel olup olmadığı ya da temizlenmesinin gerekip gerekmediği.
 • Modeminizdeki veya yönlendiricinizdeki önbellekler.
 • Cihazınızın arka planında çalışan uygulamalar ve programlar olup olmadığı.
 • Oyun sırasında otomatik güncellemelerin gerçekleşip gerçekleşmediği.
 • Yönlendiricinize bağlı ve aktif kullanımda olan cihazların sayısı.
 • Oyununuzun ayarları ve nasıl optimize edildikleri.

Ping nasıl azaltılır?

Oyun deneyiminizi optimize etmek için ping'i nasıl iyileştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

 • Arka planda çalışan programları veya işlemleri kapatın. Bu uygulamalardan bazıları bellekte yer kaplayabilir veya internete erişmesi gereken işlemleri başlatarak oyununuzu yavaşlatabilir.
 • Güncelleştirmeleri kapatın. Güncelleştirmeleri, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda gerçekleşecek şekilde planlayın. Oyun oynarken gerçekleştirilen güncelleştirmeler bant genişliğini kullanabilir veya uygun olmayan zamanlarda indirme yapmayı deneyebilir.
 • Evinizdeki başka birinin bant genişliğinin yoğun bir şekilde kullanıldığı (büyük dosyaları indirmek gibi) bir işlem yapıp yapmadığını kontrol edin. Ağınıza ne kadar çok sayıda cihaz bağlarsanız ve internet bağlantınızı ne kadar aktif olarak kullanırsanız, o kadar yüksek ping yaşarsınız.
 • Yönlendiriciniz ve duvar yuvası arasındaki kabloları kontrol edin. Tüm kabloların sıkıca takılı olduğundan emin olun. Kablo bağlantıları zamanla gevşeyebilir ve bu da zaman zaman kontrol edilmeleri gerektiği anlamına gelir.
 • Cihazınızı yönlendiricinizin yakınına taşımayı veya bilgisayarınızı veya konsolunuzu bir Ethernet kablosu kullanarak doğrudan yönlendiriciye bağlamayı düşünün. Kablosuz bağlantılar şifreleme teknolojileri ve aynı anda birden fazla cihaza hizmet verdiklerinden paket kaybına uğrar. Ethernet kablosu kullanarak daha güçlü ve daha hızlı bir bağlantı elde edebilirsiniz.
 • Yönlendiricinizin önbelleğini temizleyin. Dolu bir internet önbelleği cihazlarımızı yavaşlatabilir. Tanımlama bilgilerini tamamen temizlemek ve cihazınızda yeni bir başlangıç yapmak için yönlendiricinizde donanım sıfırlaması gerçekleştirin.
 • Yönlendiricinizi açık bir alana yerleştirin. Duvarlar ve eşyalar kablosuz internet bağlantılarımızı engelleyebilir. Yönlendiricinizin temiz ve açık bir alanda olup olmadığını ve doğru kurulup kurulmadığını gözden geçirin.
 • Yönlendiricinizin aygıt yazılımını güncelleyin. Yazılım veya güvenlik güncellemeleri gerektiğinde cihazlar yavaşlayabilir ve bu durum yönlendiriciler için de geçerlidir. Bu nedenle yönlendiricinizin aygıt yazılımının güncel olduğundan emin olun. 
 • Yönlendiricinizi kapatıp tekrar açın. Güç kablosunu yönlendiricinizden çıkarın ve tekrar takmadan önce bir dakika bekleyin. Sisteminizde hem bir yönlendirici hem de modem varsa yalnızca yönlendiriciyi değil her ikisini de kapattığınızdan emin olun.
 • Yeni bir yönlendirici satın almayı düşünün. İnternet servis sağlayıcınız tarafından sağlanan varsayılan yönlendiriciyi kullanıyorsanız bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanamıyor olabilirsiniz. Daha iyi bir yönlendiriciye geçmek, daha iyi bağlantı hızları elde etmenize ve Wi-Fi kapsama alanınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ev ağı kurma rehberimizi buradan okuyabilirsiniz.
 • Daha yüksek bant genişliği sunan bir internet planına geçmeyi düşünün. Yukarıdaki adımları izlediyseniz ve hala ping'inizden memnun değilseniz internet servis sağlayıcınızla iletişime geçin. Servis sağlayıcınız olası sorunları uzaktan tespit edip düzelterek hızınızı artırabilir. Bağlantınızda herhangi bir hata yoksa, başka bir sağlayıcıya geçmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Daha yüksek bant genişliği sunan bir internet planı, genel oyun performansınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.

Tercih ettiğiniz oyun tarzı ne olursa olsun, bu ayarlamalar ping'i azaltacak ve oyunların daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Ping nedir?

FPS nedir?

Ping'e ek olarak, çevrimiçi oyun oynamanın bir diğer kritik yönü de FPS'dir. Oyun bağlamında FPS, birinci şahıs nişancı oyunlarına atıfta bulunabilir. Ancak aynı zamanda, grafik kartınızın her saniyede kaç kare (yani görüntü) oluşturabildiğini veya monitörünüzün her saniyede kaç kare görüntülediğini ifade eden "saniyedeki kare sayısı" anlamına da gelebilir. FPS ne kadar yüksek olursa, oyun o kadar akıcı olur ve o kadar hızlı tepki verir. Düşük bir FPS, oyunun takılmasına neden olur ve oynamayı daha zor ve daha az zevkli hale getirir.

Peki, oyun oynamak için hangi FPS ideal kabul edilir?

30 FPS: Bir oyunun oynanabilmesi için minimum olarak kabul edilen bu değer, konsol oyunlarında ve bazı düşük özellikli PC'lerde görülen en yaygın kare hızıdır. Ancak çoğu oyuncu, 20 FPS veya altına düşene kadar herhangi bir takılma fark etmeyecektir.

60 FPS: İdeal kare hızı olarak kabul edilir. İyi bir oyun bilgisayarı çoğu oyunda 60 FPS'ye ulaşmalıdır, ancak bazı oyunlar farklı ayarlar gerektirebilir. 60 FPS, aynı zamanda normal monitörler ve TV'ler tarafından görüntülenen kare hızıdır.

120 FPS: Yalnızca 144 Hz yenileme hızına sahip monitörlere bağlı üst düzey oyun bilgisayarlarında elde edilebilir. Donanım gereksinimleri ve ilgili maliyetler nedeniyle, bu seçenek sıkı oyuncular tarafından kullanılma eğilimindedir.

240 FPS: Ulaşabileceğiniz en yüksek kare hızıdır. Bu, yalnızca 240 Hz yenileme hızına sahip monitörlerde görüntülenebilir. Yüksek donanım maliyetleri yüzünden 240 FPS nispeten daha az sayıda oyun meraklısı tarafından kullanılır.

Birçok oyun, oyun sırasında kare hızını bir katman olarak görüntüler. Bunu açmak için oyununuzun kurulum veya ayarlar menüsündeki video ayarlarına bakabilirsiniz. 

Kullandığınız sistem ne kadar güçlü ya da oynadığınız oyun ne kadar iyi optimize edilmiş olursa olsun dalgalanma olur ve tamamen sabit bir kare hızı sağlamak mümkün olmaz. Ancak, kare hızı ne kadar yüksek olursa, bu dalgalanmalar o kadar az fark edilecektir.

Düşük FPS'nin yaygın sebepleri arasında şunlar sayılabilir:

 • Sürücülerin eski olması
 • Eski veya yavaş ekran kartları
 • Bilgisayarda çalışan diğer programlar
 • Oyun ayarlarının çok yükseğe ayarlanması
 • Gerekenden daha yüksek bir çözünürlükte çalıştırma

FPS nasıl artırılır?

Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda FPS'yi artırmak için şunları deneyebilirsiniz:

Windows 10'da oyun modunu etkinleştirin:

 • Ara düğmesine ve ardından Ayarlar'a tıklayın.
 • Ayarlar penceresinin arama kutusuna "oyun" yazın ve arama sonuçlarından "Oyun Modu ayarları"nı seçin.
 • Henüz açılmadıysa, düğmeyi sağa kaydırarak Oyun Modunu etkinleştirin. Değişikliklerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

En son ekran kartı sürücüsünün kurulu olduğundan emin olun:

Bilgisayarınızın sistem güncelleştirmelerinin tam ve aygıt sürücülerinin güncel olduğundan emin olmak, PC'nizi oyun oynamak için optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Windows güncelleştirmelerini kontrol etmek için: 

 • Başlat düğmesine tıklayın ve Ayarlar'ı seçin
 • Ardından "Güncelleştirmeler" yazın ve arama sonuçlarında "Güncelleştirmeler kontrol et"i seçin
 • En son güncelleştirmelerin yüklendiğinden emin olmak için Windows Update penceresini kullanın 

Ekran kartı sürücülerini güncellemek için: 

 • Bu, Windows güncelleştirmelerini kontrol ettiğinizde otomatik olarak gerçekleştirilir ancak ekran kartınız için daha yeni güncellemeler de olabilir
 • Nvidia GeForce Experience kullanıyorsanız, uygulamayı başlatın ve pencerenin üst kısmındaki "Sürücüler"e tıklayın
 • Yeni sürücüler olup olmadığını görmek için "Güncellemeleri kontrol et"e tıklayın

Oyun ayarlarınızı optimize edin:

 • Her oyun farklıdır ancak kare hızınız çok düşükse oyununuzun ayarlar ekranını kontrol edebilir ve görüntü kalitesini düşürebilirsiniz.
 • Görüntü kalitesini yüksekten ortaya indirmek için bir ayar olabilir veya izleme mesafesi, gölgeler, doku efektleri vb. için özel ayarlar yapmanız gerekebilir

Ekran çözünürlüğünüzü düşürün:

 • Ayrıca, genellikle video kalitesinden ayrı bir ayar olan ekran çözünürlüğünü düşürmeyi de deneyebilirsiniz
 • Bilgisayarınızın Ayarlarına gidin, "Sistem"i ve ardından "Gelişmiş görüntü ayarları"nı seçin ve Çözünürlük menüsünden daha düşük bir çözünürlük seçeneği belirleyin

Ekran kartınızı yükseltin:

 • Dizüstü bilgisayarda oyun oynuyorsanız ekran kartınızı yükseltme gibi bir şansınız olmayabilir (bazı istisnalar olsa da)
 • Ancak bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ekran kartınızı kare hızını önemli ölçüde artıracak ve oyun performansınızı optimize edecek bir kartla değiştirebilirsiniz

Ping'inizi düşürecek ve FPS'nizi yükseltecek adımlar atarak sorunsuz ve keyifli bir oyun deneyimine ulaşabilirsiniz.

Önerilen ürünler

Kaspersky sizi kötü amaçlı yazılımlar, casus yazılımlar ve Truva atları dahil tüm büyük çevrimiçi tehditlerden koruyabilir. Her seçenek, oyuncunun ihtiyaçlarını bulmak için bir dizi farklı araç içerir. Kaspersky'nin oyunlarda zirvede kalmanıza ve siber suçluların bir adım önüne geçmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin:

Kaspersky Security Cloud

Kaspersky Total Security

Kaspersky VPN Secure Connection

İlgili makaleler:

Ping'i düşürme ve çevrimiçi oyun performansını optimize etme

Ping'in nasıl düşürüleceğini ve FPS'nin nasıl artırılacağını anlamak oyunların daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. PC'nizi oyun oynamak için nasıl daha hızlı hale getireceğinizi ve oyun performansını nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.
Kaspersky Logo