Ana içeriğe atlayın

Çoğu insan iPhone'ların oldukça güvenli olduğuna inanır. Mobil kötü amaçlı yazılımların ezici hacminin Android telefon kullanan kişileri hedef aldığı kesinlikle doğrudur. Ancak bu, iPhone'ların bilgileri ifşa etmeleri veya güvenliklerini tehlikeye atabilecek veya gizliliklerini tehlikeye atabilecek eylemlerde bulunmaları (bir bağlantıya tıklamak gibi) için insanları kandırmaya dayanan kimlik avına karşı duyarlı olmadığı anlamına gelmez. Bu, özellikle çoğu kafe, restoran ve mağazada bulunanlar gibi güvenli olmayan veya halka açık Wi-Fi ağlarına bağlandıklarında geçerlidir. Bunu önlemek için birçok iPhone sahibi, cihazlarına ekstra güvenlik sağlamanın kolay bir yolu olarak VPN hizmetlerine yöneliyor.

VPN nedir?

VPN, çevrimiçi etkinliğinizi şifreleyen ve iletilen her şey için bir koruma katmanı ekleyen bir Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürünü olan Virtual Private Network'ün kısaltmasıdır. VPN'ler, verileri şifreleyerek internet kullanıcıları için güvenlik sunar ve böylece aynı ağ üzerindeki meraklı gözlerden uzak tutar; ve ayrıca başka şekillerde yararlı olabilecek konumlarını da gizleyin. Bunun, insanların interneti kullanma şeklini maddi olarak değiştirmediğini not etmek önemlidir. Daha güvenli çevrimiçi deneyimlerin keyfini çıkarma becerilerini geliştirir.

Bir iPhone'da VPN nasıl çalışır?

Bir VPN doğrudan bir bağlantı kurar ve tüm çevrimiçi trafiğini şifreleyerek kullanıcının etkinliğini ve ayrıntılarını korur.

Temel olarak VPN hizmeti, iPhone'un tüm dijital trafiğini genellikle dünyanın farklı yerlerinde bulunan uzak sunucular aracılığıyla gönderir. Servis ayrıca cihazın gerçek İnternet Protokolü (IP) adresini gizleyerek servis sunucularınınkiyle değiştirir. Bu, bağlantının güvenli olduğu, cihazın gerçek konumunun gizlendiği ve bilgisayar korsanlarının - veya aslında internet servis sağlayıcılarının - bağlantı üzerinden etkinliği izleyemeyeceği veya herhangi bir veriye erişemeyeceği anlamına gelir.

iPhone'umda bir VPN'e ihtiyacım var mı?

Tek kelimeyle - evet. İnsanların telefonlarını banka havalesi yapmaktan çevrimiçi ürün satın almaya, e-posta göndermeye ve internette gezinmeye kadar her türlü dijital etkinlik için kullanması artık çok yaygın. Ancak bu eylemlerin tümü, birinin siber suçluların veya işletmelerin toplamaya çalıştığı kişisel ayrıntıları girmesini gerektirir. İşte neden iPhone'unuzda bir VPN'e ihtiyacınız olduğuna dair bazı örnekler:

 • İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS'ler), iPhone'un çevrimiçi etkinliğini görüntüleyebilir ve verileri hedefli reklamcılık için üçüncü taraflara satabilir.
 • IPS'ler ayrıca internet kullanımını izlemek ve çok fazla oyun oynama gibi çok fazla bant genişliği kullanılıyorsa bağlantıları kısmak (yavaşlatmak) için IP adreslerini kullanabilir.
 • Web siteleri, ilgiyi ölçmek ve hedefli reklamlar ve öneriler oluşturmak için ziyaretçilerin konumunu ve arama geçmişini izlemek için IP adreslerini kullanabilir.
 • TV içeriği veya YouTube videoları gibi bazı hizmetler belirli bölgelerdeki kişilerle sınırlıdır. Seyahat ediyorsanız, ancak yine de en sevdiğiniz programı takip etmek istiyorsanız, bir VPN bunu yapmanıza izin verecektir.

Bu nedenle, bir iPhone'da VPN'nin yaptığı, kullanıcının çevrimiçi gizliliğini ve gönderdikleri verilerin güvenliğini korumaya yardımcı olmaktır. Hizmet, banka detayları ve kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri ve kişisel bilgileri güvence altına alabilir.

Bir iPhone'un güvenliğini bir VPN hizmeti kullanarak sağlamak her kullanıcı için önemlidir. Ancak, özellikle iş için iPhone kullananlar için önemlidir. Bunun nedeni, şirket telefonlarının genellikle gizli belgeler ve mali kayıtlar gibi çok sayıda hassas iş bilgisi gönderip almak için kullanılmasıdır. Bu telefonlar hacklenirse, tüm bu bilgiler sızdırılarak işletme için sorunlara veya sıkıntıya neden olabilir.

iPhone'umda VPN olmasının avantajları nelerdir?

Bir miktar güvenlik ve gizlilik sunmanın yanı sıra, bir VPN'nin iPhone kullananlar için birçok avantajı vardır. Akıllı telefon kullanıcıları, bir iPhone'da VPN kullanmanın ne işe yaradığının giderek daha fazla farkına varıyor ve bu nedenle, hizmeti kullanmayı giderek daha fazla tercih ediyor. İşte sebeplerden sadece birkaçı:

 1. Coğrafi kısıtlamalardan kaçınma: Çevrimiçi içeriğin tamamı her yerde mevcut değildir. Örneğin, bazı ülkeler Google gibi arama motorlarının kullanımını kısıtlarken, Netflix ve Amazon Prime gibi belirli akış hizmetleri ülkeye özel kataloglar sunar. Bir iPhone'u bir VPN'e bağlamak, kullanıcıların istedikleri dijital içeriğe erişebilmeleri için bu tür coğrafi kısıtlamaları ortadan kaldırır.
 2. Konuma özel arama sonuçları alma: Bir cihazın coğrafi konumu, arama motorlarının sonuçlarını çarpıtabilir. Bu nedenle, bir VPN kullanmak, arama sonuçlarının kullanıcının istediği konumla alakalı olmasını sağlar. Örneğin, Bangkok tabanlı bir VPN kullanacak şekilde yapılandırılmış bir VPN kullanmak, kullanıcı fiziksel olarak ABD'de olsa bile aramayı Tayland'daki belirli bir mağaza için daraltmaya yardımcı olabilir.
 3. Hedeflemeden kaçınma: IP adresleri genellikle her web sitesi ziyaretçisi için hedefli reklamcılık ve kişiselleştirilmiş öneriler oluşturmak için kullanılır. VPN'ler kullanıcının IP adresini değiştirebilir, böylece IPS'lerin ve üçüncü tarafların bu ısmarlama ayarlamaları yapma becerisini en aza indirir.
 4. Kısıtlamayı en aza indirme: VPN'ler, iPhone kullanıcılarının, özellikle akıllı telefon, örneğin akış ve oyun için çok kullanılıyorsa, ISP'lerin bant genişliği kısıtlamasını önlemesine yardımcı olabilir.

iPhone'umda VPN kullanmanın potansiyel sakıncaları nelerdir

Kullanıcıların iPhone'larına VPN eklemeleri için birçok neden olsa da elbette bazı dezavantajlar da var. Bu, kullanıcıların iPhone'lardan VPN hizmetlerini kaldırmaya başlaması gerektiği anlamına gelmese de, şunları hesaba katmak önemlidir:

 1. Daha yavaş bağlantı hızları: VPN'ler verileri şifrelediğinden ve tüm trafiği uzak sunucular üzerinden yeniden yönlendirmesi gerektiğinden, birçok kullanıcı internet bağlantılarının yavaşladığını fark eder. Ancak, premium VPN hizmetlerinin kullanıcıları genellikle bu sorunla karşılaşmazlar.
 2. Güvenli olmayan bağlantılar: Ücretsiz VPN'ler herhangi bir ücret talep etmediğinden, hizmetlerinden farklı şekillerde para kazanmak zorunda kalırlar. Bu genellikle kullanıcı verilerini takip ederek ve ardından bunları üçüncü şahıslara satarak yapılır; bu, birçok kullanıcının ilk etapta kaçınmaya çalıştığı şeydir. Bu nedenle, ücretli hizmetler daha fazla koruma sağlar.
 3. Abonelik maliyetleri: Mevcut en iyi VPN hizmetleri, genellikle bazı kullanıcıların karşı çıkabileceği temel ücretler alır. Bununla birlikte, bu abonelik maliyetleri genellikle oldukça düşüktür; örneğin, Kaspersky aylık yalnızca 4,99 ABD dolarıdır ve bu, güvenlik ve gizlilik avantajlarıyla karşılaştırıldığında ihmal edilebilir düzeydedir.
 4. VPN yasakları: Kullanıcılar, iPhone'larında bir VPN kurmadan önce, hizmetin belirli ülkelerde yasaklanmış veya kısıtlanmış olduğunu unutmamalıdır. Örneğin, VPN'ler Kuzey Kore ve Beyaz Rusya'da yasa dışıyken, Rusya ve Hindistan yalnızca kullanıcı verilerini kaydetmeyi ve paylaşmayı kabul eden VPN sağlayıcılarına izin verir.

iPhone'umda ne zaman VPN kullanmalıyım?

Şimdiye kadar, çoğu kullanıcı bir VPN'nin bir iPhone'da ne yaptığının ve hizmetin neden önemli olduğunun farkında olacaktır. Bu noktada, çoğu kişi VPN bağlantısını her zaman mı yoksa yalnızca belirli koşullar altında mı kullanmaları gerektiğini merak ediyor. Kısa cevap, bu hizmeti kullanmanın sürekli olarak en yüksek düzeyde güvenlik sağladığı ve bu nedenle kullanıcıların onu her zaman kullanması gerektiğidir. Ancak, VPN bağlantıları en çok banka bilgilerine erişirken ve işlem yaparken, kredi kartı bilgileri sağlarken, dosya indirirken ve e-posta ve sohbet hizmetleri aracılığıyla hassas bilgileri paylaşırken kritik öneme sahiptir.

IPhone'larında her zaman bir VPN çalıştırmanın pili bitireceğinden endişelenen kullanıcılar, durumun genellikle böyle olmadığından emin olabilirler. VPN'lerin arka planda çalışması amaçlandığından, hizmet kurulup açıldıktan sonra, genellikle telefonun pili üzerinde minimum etkiye sahiptir. Ancak, bu önemli bir endişeyse, genel Wi-Fi bağlantılarını kullanırken olduğu gibi telefonun en savunmasız olduğu zamanlarda VPN bağlantısının açılması önerilir.

iPhone'umun iOS şifrelemesi yeterli güvenlik sağlıyor mu?

Apple'ın iOS'unun iPhone'ları, MacBook'ları ve iPad'leri bilgisayar korsanlarına ve diğer güvenlik tehditlerine karşı dayanıklı hale getirdiği yaygın bir yanılgıdır. iOS'un sunduğu güvenlik, cihazda depolanan parolaları korumak ve cihaz kilitliyken cihaz verilerini şifrelemekle sınırlıdır. Bu nedenle, iOS şifrelemesi web trafiğini kapsamaz ve bir VPN kullanmıyorlarsa iPhone'larda gönderilen veya alınan verileri savunmasız bırakır.

Bir iPhone için VPN seçme

Tüm VPN'lerin eşit yaratıldığını düşünmek cazip gelebilir, ancak durum böyle değil. Hizmetler, kaliteleri ve işlevleri ve tabii ki kullanıcı verilerini işleme biçimleri bakımından farklılık gösterir. Bu nedenle, bir VPN sağlayıcısı seçerken biraz araştırma yapmak önemlidir. İşte dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta:

 • Bağlantı güvenliği: VPN sağlayıcının hangi şifreleme yöntemini kullandığına bakın; güvenli bir VPN için minimum 256 bit şifreleme yöntemidir.
 • Etkinlik kaydı: Kullanıcı etkinliğini izlemediğinden veya günlüğe kaydetmediğinden emin olmak için sağlayıcının hüküm ve koşullarını veya gizlilik politikalarını okuyun.
 • Para Kazanma: VPN sağlayıcısının nasıl para kazandığını öğrenin; bir abonelik ücreti almıyorsa, kullanıcı bilgilerini reklam amacıyla üçüncü taraflara satıyor olabilir.
 • Bağlantı hızı: VPN'nin internet bağlantınızı yavaşlatmayacağından emin olun; incelemeleri kontrol edin veya çoğu sağlayıcının sunduğu deneme süresi boyunca test edin.
 • Kullanım sınırları: Bazı sağlayıcılar, özellikle ücretsiz ve ücretli katmanlar sunuyorlarsa, VPN bağlantılarına günlük veya aylık sınırlar uygular; hangi sınırların geçerli olduğunu ve bunun kabul edilebilir olup olmadığını kontrol edin.

Bir iPhone'da VPN kurma

IPhone'unuzda bir VPN'e ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra, hizmeti ayarlamak basittir. Çoğu durumda, bir sağlayıcı seçtikten sonra telefonunuzu VPN hizmetiyle yapılandırma işlemi yalnızca birkaç dakika sürer. Atılacak adımlar:

 1. Sağlayıcının web sitesinde bir hesap oluşturun; kullanıcıların bir abonelik katmanı seçmesi, ödeme ayrıntılarını sağlaması ve hesaplarını e-posta ile onaylaması gerekebilir.
 2. Sağlayıcının VPN uygulamasını App Store'dan satın alın ve indirin.
 3. Sağlayıcının, genellikle yalnızca kullanıcıların hesaplarında oturum açmasını gerektiren kurulum talimatlarını izleyin.
 4. Hesabı oluştururken henüz yapılmadıysa, bir abonelik katmanı seçin ve hesabı onaylayın.
 5. Otomatik hızlı bağlantı işlevini kullanarak veya konuma özgü bir sunucu seçerek VPN hizmetine bağlanın.
 6. Artık gerekli olmadığında bağlantıyı kapatmak için uygulamaya geri dönün.

Bir iPhone'dan VPN Kaldırma

Artık cihazlarında bir VPN hizmetine ihtiyaç duymayan iPhone kullanıcıları, onu kolayca kaldırabilir. Bu, iPhone ayarlarına giderek, VPN hizmetinin bağlantısını keserek ve uygulamayı silerek yapılabilir.

Sonuç

Çoğu insan bilgisayarlarını, e-postalarını ve banka hesaplarını güvende tutmak için biraz çaba harcasa da, akıllı telefonlar genellikle ikinci bir düşüncedir. Ancak bu cihazlar günlük hayatın çok önemli bir parçası olduğu için, söz konusu cihaz bir iPhone olsa bile, güvenliklerini sağlamak özellikle önemlidir. Bir iPhone'da bir VPN hizmeti kurmak birçok avantaj sağlar. Güvenlik ve gizlilik, elbette en önemlilerinden ikisidir. Ancak kullanıcılar ayrıca coğrafi kısıtlamalardan kurtulabilir, daha fazla içeriğe ve dijital hizmete erişebilir ve hedefli reklamcılık şansını en aza indirebilir. Bu nedenle, iPhone'lara bir VPN yapılandırması eklemek zorunlu hale gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone için VPN nedir?

Bir VPN—veya Sanal Özel Ağ—bir kullanıcının verilerini ve etkinliklerini şifreleyen ve çevrimiçiyken IP adreslerini maskeleyen bir hizmettir. Bir iPhone'un ayarları etkin bir VPN ile yapılandırıldığında, hizmet, etkinlikleri alternatif bir IP adresi kullanarak ve tüm kişisel ayrıntıları ve trafiği maskeleyerek uzak bir sunucu üzerinden yönlendirir.

iPhone'umda bir VPN'e ihtiyacım var mı?

Tek kelimeyle, evet. Bir VPN'e sahip olmak, iPhone'un güvenliğini ve gizliliğini sağlar. Bu, yalnızca kişisel ayrıntılar, banka hesapları ve kredi kartı bilgileri gibi hassas verilerin korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda İnternet Servis Sağlayıcılarının (IPS'ler) ve üçüncü tarafların etkinliği izleme ve hedefli reklam oluşturma becerisini en aza indirir.

VPN, iPhone'da ne yapar?

Bir iPhone'daki bir VPN ayarının ana işlevi, cihaza ve cihazdan gönderilen verilerin güvenliğini sağlamak ve tüm web etkinliğinin gizli kalmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, bir VPN hizmeti, coğrafi kısıtlamaları aşmak, konuma özgü içeriğe erişmek için de yararlı olabilir.

Kaspersky VPN, bağımsız BT güvenliği araştırma enstitüsü AV-TEST tarafından gerçekleştirilen 2022 hız performansı testlerinde "bariz kazanan" olarak derecelendirildi ve hiçbir test kategorisinde veri sızıntısı olmadığı gösterilen tek VPN hizmeti oldu. Kaspersky Endpoint Security, tüm testlerde işletmeler için olağanüstü performans, koruma ve kullanılabilirlik ortaya koydu.

İlgili Makaleler ve Bağlantılar:

VPN ve proxy sunucusu: Fark nedir ve hangisini kullanmalısınız?

Mobile security: Android vs iOS—which one is safer?

Kablosuz ağları koruma

Akıllı telefon VPN uygulamaları: Bilmeniz gerekenler

İlgili Ürünler ve Hizmetler:

Kaspersky Standard

Kaspersky Plus

Kaspersky Premium

Kaspersky Small Office Security

Kaspersky Endpoint Security for Business

VPN nedir ve bir iPhone'da neden önemlidir?

iPhone'lardaki VPN'ler birçok avantaj sunar. Neden önemli olduğunu, nasıl kullanılacağını ve bir iPhone'da VPN ayarlarının nasıl yönetileceğini öğrenin.
Kaspersky Logo