Ana içeriğe atlayın

Modern akıllı telefon pilleri, uygun şekilde kullanıldıklarında uzun süre dayanabilir. Pil kullanım ömrünü uzatmadaki asıl önemli olan nokta, pilin maruz kaldığı zorlanmayı sınırlandırmaktır. Ancak cihazlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için akıllı telefonlarda pilleri tasarruflu kullanmayla ilgili başka ipuçları da vardır. Pilden tasarruf ettiğinizde pilinizin günlük ömrünü artırıp erken pil değişiminin önüne geçmiş olursunuz.

Bir Android pil tasarrufu uygulaması ve iPhone pil tasarrufu uygulaması, akıllı telefonunuzun gücünü kurtarabilir. Ancak bu uygulamaları genelde piliniz ömrünün son evrelerine girdiğinde kullanmaya başlarsınız.

Akıllı telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için pilinizi hâlâ yeniyken nasıl şarj edip pilden nasıl tasarruf edebileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Bu makalede aşağıdaki çok sorulan sorulardan bazılarına cevap vereceğiz:

  • Telefonunuzu yüzde kaça kadar şart etmelisiniz?
  • Telefonunuzu 100'e kadar şart etmeli misiniz?
  • Sağlıklı bir pil ömrü için telefonumu ne zaman şarj etmeliyim?
  • Yeni bir telefon pilini nasıl şart etmelisiniz?
  • Telefon güvenliği pil ömrüne zarar veriyor mu?

Telefon Pilinin Kullanım Ömrüyle İlgili Açıklamalar

Pillerle yapılan uygulamalar, kurşun-asit cep telefonu modellerinden sonra değişti. "Pil hafızası" hakkındaki endişeler ortadan kalktı, bu nedenle yeni pillerin nasıl çalıştığını anlamak çok önemli.

Modern lityum iyon (Li-ion) pillerin ömrüne iki farklı şekilde bakılabilir: ömür ve kullanım ömrü.

Pil kullanım ömrü, pilin değiştirilmesi gereken zamana kadar ne kadar uzun süre çalışacağını ifade eder. Kullanım ömrü genelde kullanıcının aklının bir köşesinde olur ancak pilin ömrü hızlı bir şekilde bitmeye başlayana kadar buna dikkat edilmez. Pili yeni kullanmaya başladığınız zamanlarda sağlıklı bir kullanım alışkanlığınız olursa pilin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Pil ömrü, pilinizin her şarj işleminden sonra şarjının dayandığı sürenin uzunluğudur. Bu, genelde sizi ilgilendiren günlük pil "ömrü"dür. Genel olarak, pilinizin şarjı ne kadar sık biterse kullanım ömrü de o kadar kısa olur. Pil gücünüzü hesaplı şekilde kullanarak hem ömrünü hem de kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Çoğu telefonda artık değiştirilebilir pil seçeneği olmadığından pilleri kendi başınıza onarmanız zor ve tehlikeli bir hâl almıştır. Sonuç olarak, yeni ihtiyacı olan kullanıcılar pahalı ve profesyonel servis hizmeti almak için uygun bir mağazaya gitmek zorundalar. Telefonunuzun bakım maliyetlerini en aza indirmek için pil kullanımınız hakkında daha bilinçli olmanız gerekir.

Her pilin kullanım ömrü birbirinden farklıdır. Telefonunuzu kullanma ve şarj etme alışkanlıklarınız, açık bir şekilde yeni bir pile geçme sürenizi belirlemektedir.

phone usage drains battery

Akıllı Telefon Pilini Şarj Etmeyle İlgili İpuçları

Akıllı telefonunuzu düzgün bir şekilde şarj etme, pil kullanım ömrünüzü doğrudan uzatmanın en iyi yöntemidir. Şarj etmeyle ilgili güzel alışkanlıkların ilk şarj etme işleminden itibaren başlamsı gerekiyor olsa da bunlar kullanılmış pillerde de işe yarayacaktır.

Mobil Cihaz Pilini Şarj Etmeyle İlgili Genel İpuçları

Aşırı yüksek veya düşük şarj hacimleriyle pili zorlamayın. Modern pillerin günlük kullanımda yüzde 20-90 arasında en iyi şekilde çalıştığı test edilmiştir. Bu nedenle telefonunuzu 100% olmadan şarjdan çıkarmanız ve %20'nin altına düşmeden şarj etmeye başlamanız idealdir. Telefonunuzu bir haftalığına ülke dışına çıkma gibi bir durumda kapatıp uzun bir süre kapalı tutacaksanız şarjını ilk önce yüzde 50'ye getirin.

Şarj olurken telefonu çok fazla kullanmaktan kaçının. Bu, “parazit yük” denen duruma neden olur. Telefonunuzu bu şekilde kullanmak, işlevsiz şarj döngülerine neden olarak pil kullanım ömrünü azaltır. Telefonda bu tür bir hasara neden olabilecek en önemli unsurlar arasında telefon şarj olurken oyun oynama veya film izleme bulunmaktadır.

Pilin çok ısınmamasına dikkat edin. Isı, kullanım ömrünün çok daha hızlı bir şekilde kısalmasına neden olur. Telefonun aşırı kullanma sürelerinin uzaması, şarj etme sırasında oyun oynama veya video izleme gibi durumlarda telefonda istenmeyen ısınmaya neden olabilir. Ayrıca telefon 100% seviyesindeyken damlama şarj yapılması, pilin ısınmasına neden olabilir.

Yalnızca kesinlik gerekli olduğunda hızlı şarj edin. Hızlı şarj etme, kullanışlı bir özellik olsa da bir nevi güzel bir uyku çekmek yerine enerji içeceği içmeye benzer. Bu özellik pilin zorlanmasına neden olduğundan telefonun yavaş şarj edilmesi daha iyi bir tercihtir. Şarjı kısıtlayan akıllı prizler gibi güç kaynakları kullanın.

Uzun süreli şarj işlemleri yerine daha kısa süreli ve daha sık şarj işlemlerini tercih edin. Çoğunlukla küçük miktarlarda pilin tamamını şarj etmek, zorlanmayı azaltarak pili ideal şarj aralıklarında tutar. Telefonu uzun süre kullanmayacağınız zamanlarda bile pilini %50'ye kadar tam doldurun. Pil şarjları, telefon kullanılmadığında bile zamanla doğal olarak azalır.

phone usage drains battery

Akıllı Telefonlarda Pil Tasarrufu ile İlgili İpuçları

Pil tasarrufu, her şarj döngüsü için pil ömrünü yavaşlattığından pil kullanım ömrünüzü uzatır. Aşağıdaki ipuçları, şarj etme işlemleri arasında telefonunuzu nasıl kullanmanız gerektiğine odaklanmaktadır.

Mobil Cihazlarda Pil Tasarrufu ile İlgili Genel İpuçları

Kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek için antivirüs programı kullanın. Kötü amaçlı programlar, pil ömrünüzü gözle görülür şekilde azaltır. Telefonunuzun şarjı şüpheli bir şekilde azalmaya başladıysa cihazınızı bir antivirüs programı ile korumaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir. Kaspersky Total Security gibi ürünler telefonunuzdaki her türlü sorunun nedenini bularak bu sorunları çözer. Kullandığınız telefonun Android veya iOS olması fark etmeksizin siber tehditlere karşı savunmasız durumdasınız.

Ekran parlaklığınızı azaltın. İdeal parlaklık tercihi, arka plan ışığını ekrandakileri okuyabilecek en düşük seviyeye getirmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu manuel olarak ayarlamaktır fakat bu, çoğu kişi için biraz karmaşık bir işlemdir. Otomatik parlaklık ayarı, ortalama bir kullanıcı için en pratik tercih olacaktır. Ancak gerektiğinde parlaklık aralığını manuel olarak da ayarlayabileceğinizi unutmayın.

Kısa otomatik kilit süreleri ekran kullanımınızı azaltmaya yardımcı olabilir; bunun için de daha az pil gücü gerekir. Deneyerek sizin için en uygun süreyi seçin. Pil kullanımı açısından kısa süreler her zaman daha iyidir. Ancak telefonunuzda çok sık haber veya kitap okuyorsanız biraz daha uzun süreleri tercih edebilirsiniz. Çoğu kullanıcı bu ayarı varsayılan ayardan değiştirme avantajını kullanmaktadır.

Yüksek pil kullanımı gösteren uygulamaları silin veya kısıtlayın. Arka planda sürekli etkin olan uygulamalar, telefonunuzun pil ömrünü azaltır. Sıklıkla veri alıp gönderen uygulamalar veya bildirim gönderen uygulamalar bunlara örnektir. Telefon ayarlarınızdan uygulamaya göre pil kullanımını kontrol ederek hangi uygulamaların ne kadar şarj tükettiğini görebilirsiniz.

Düşük güç modları pil ömrünü iyileştirmek için performanstan ödün verilmesini sağlar. Bu güç ayarları, bunun için güç tüketen özellikleri kısıtlayarak yalnızca temel işlevlerin kullanılmaya devam etmesini sağlar.

Gelişmiş grafik özelliklerini kapatın. Telefonunuzun ayarlını biraz karıştırırsanız telefon deneyiminizi "güzelleştirmeye" yönelik özelliklerin olduğunu görebilirsiniz. Fakat paralaks arka planlar, hareketli duvar kağıtları ve uygulama değiştirme geçişlerinin hepsi fazladan güç harcar. Bunları devre dışı bırakarak pilden tasarruf edip telefonunuzun performansını yükseltebilirsiniz.

Sinyal zayıfsa veya yoksa Wi-Fi veya hücresel telsizleri kapatın. Bu sinyallerin bir bağlantı bulup bağlanması için çok fazla güç gereklidir. O anda sahip olduğunuz en iyi sinyali seçerek kalan telsizleri kapatın. Wi-Fi veya hücresel ağ için sinyal alamıyorsanız ikisini de kapatın.

Telefonunuzu kapatın veya uçak modunda kullanın. Gün içinde ihtiyacınızın olmadığı zamanlarda telefonunuzu kapatabilirsiniz. Bunu çok sık yapamayabilirsiniz ancak bu, çoğu kullanıcının faydalanmadığı bir özelliktir. Alternatif olarak uçak modu, pilinizi tüketen telsizleri kapatırken telefonunuzun çevdimdışı özelliklerine erişmeye devam etmenizi sağlar.

iPhone Pilinizden Tasarruf Etme

iOS karanlık modu bir OLED ekrana sahipseniz iPhone pilinizden tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ekran piksellerini etkinleştirmek için hiç güç kullanılmadığında telefonunuzun tamamında bunun avantajlarını göreceksiniz. Eski LED ekranların koyu renkler için pikselleri açması gerekir ancak yine telefon gücünde ufak bir artış görebilirsiniz.

Uygulama için karanlık modun okuma için kullanılan uygulamalar gibi bazı uygulamalar için açılması gerekebilir. Diğer uygulamalar, işletim sistemi içindeki tercih ettiğiniz karanlık veya aydınlık modla doğrudan entegre olurlar.

iPhone pil tasarrufu uygulamaları, akıllı telefon enerji kullanımınızı minimumda tutabilir. Yalnızca resmi uygulama mağazalarındaki uygulamaları indirin ve bu uygulamaların geçerliliğini kontrol edin. Aynı zamanda bu konuda bildirilmiş olan mevcut zayıf noktaları da okumanızı öneririz.

Android Pilinizden Tasarruf Etme

Otomasyon uygulamaları, mevcut kullanıma göre birden fazla ayarı düzenlemek için kullanılabilir. Örneğin, yeni uygulamalar ve sosyal medya kullanırken telefonunuzu parlaklığını artıracak ve bekleme süresini uzatacak şekilde ayarlayabiliriniz. Daha sonra, Google Music üzerinde şarkı değiştirmek gibi ekranı daha az kullanan işlemlerde ışığı kısacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Android antivirüs özelliği, işletim sistemini ve pil ömrünü hedef alan siber tehditlere karşı telefonunuzu korur. Kaspersky Antivirus for Android gibi Android güvenlik çözümleri, dijital hayatınızda daha güvende olmak için gerekli araçları size sağlar.

Akıllı telefon türünüze bakılmaksızın telefon kullanımınızın farkında olmak, size daha uzun bir pil kullanım ömrü sağlayabilir. Başlangıç olarak minimum düzeyde ayarlarınızda değişiklikler yapın ve şarj işlemlerinde aşırıya kaçmayın. En iyi pil kullanımı uygulamalarını gerçekleştirirseniz telefon bakım masraflarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

İlgili makaleler:

Akıllı Telefonunuzun Pil Kullanım Ömrünü Uzatın

Akıllı telefon için pil tasarrufu ipuçlarına mı ihtiyacınız var? Akıllı telefonunuzun pil ömründen nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğinizi ve maliyetli pil değişimlerinin önüne nasıl geçebileceğinizi öğrenin.
Kaspersky Logo