Ana içeriğe atlayın

İnternet, çocuklar ve gençler için tehlikeli bir yer olabilir. Siber avcılardan onları gerçek hayatta bulmak için geri gelen sosyal medya gönderilerine kadar, tehlikeler korkutucu olabilir. Çocuklar aynı zamanda farkında olmadan ailelerini de çevrimiçi risklere maruz bırakabilirler. Örneğin; yanlışlıkla siber suçlulara ebeveynlerinin banka hesabı veya diğer hassas bilgilerine erişim sunabilecek bir kötü amaçlı yazılım yükleyebilirler. İnternette çocukları korumak, her şeyden önce bir farkındalık, hangi tehlikelerin pusuda olduğunu ve bunlara karşı nasıl koruma sağlanacağını bilme meselesidir. Siber güvenlik yazılımları bazı tehditlere karşı korumaya yardımcı olabilir ancak en önemli güvenlik önlemi, çocuklarınızla iletişim kurmaktır.

Çocukların internette karşılaştığı yedi büyük risk şunlardır:

1/ Siber zorbalık

Internetsafety101.org sitesine göre, sosyal medyaya katılan gençlerin yüzde 90'ı karşılaştığı zorbalığı yok sayıyor ve üçte biri bizzat siber zorbalığın kurbanı oluyor. Sosyal medya ve çevrimiçi oyunlar günümüzün çocuk parkı gibi olduğundan siber zorbalığın çoğu burada meydana geliyor. Örneğin; çocuklarla sosyal medyada dalga geçilebiliyor. Çevrimiçi oyunlarda ise kendileri ya da "oyun karakterleri" sürekli saldırıya maruz kalabiliyor ve oyun hayali bir maceradan aşağılanma işkencesine dönüşüyor.

Siber zorbalığa karşı korumanın en iyi zemini, çocuklarınızla rahatça hayatlarında olup bitenler ve zorbalara nasıl karşı gelebilecekleri hakkında konuşmaktır.

2/ Siber avcılar

Cinsel ve diğer avcılar internette çocukları sinsice izleyerek çocukların masumiyetinden faydalanabilir, güvenlerini suistimal edebilir, hatta nihayetinde onları çok tehlikeli kişisel karşılaşmalar için kandırabilir. Bu avcılar sosyal medyada ve çocukların ilgisini çeken oyun sitelerinde (çoğu siber zorbalığın meydana geldiği aynı sanal çocuk parkları) pusuya yatar. Burada sadece çocuğun masumiyetini değil, hayal gücünü de suistimal edebilirler. "Sembolik oyun" çevrimiçi oyunların ve etkileşimin yaygın ve sağlıklı bir bölümüdür ancak avcılar bunları kullanarak çocukları içeri çekebilirler.

FBI, avcılara karşı koruma ve çocuk güvenliğine yönelik diğer çevrimiçi riskler konusunda rehberlik sunmaktadır. Ancak yine en iyi koruma, çocuklarınızla hayatlarında olup bitenler hakkında konuşabilmektir.

3/ Gizli Bilgileri Yayınlama

Çocuklar henüz sosyal sınırları anlamazlar. Kişisel bilgileri örneğin herkese açık olmaması gereken sosyal medya profillerinde yayınlayabilirler. Bunlar tuhaf kişisel anların fotoğraflarından ev adreslerine kadar her şey olabilir.

Çocuklarınız herkese açık olarak bir şey yayınlıyorsa bunu siz de görebilirsiniz. Anne ve babanın görebildiği şeyleri herkesin görebileceğini onlara hatırlatmakta sakınca yoktur. Burnunuzu sokuyor gibi görünmeyin ancak çocuklarınızla toplumsal sınırlar hakkında konuşun.

4/ Kimlik Avı

Kimlik avı, siber güvenlik çalışanlarının e-postaların insanları kandırarak kötü amaçlı bağlantılara veya eklere tıklamalarını sağlamak için kullanımına verdikleri isimdir. ("Selam, bunu beğeneceğini düşündüm!") Aynısı kötü amaçlı metin mesajlarıyla da yapılabilir (buna da "smishing" adı verilir).

Kimlik avı e-postaları ve kimlik avı mesajları herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ancak bunları kullanan siber suçlular, çocuklar arasında popüler olan siteleri takip eder ve sahtekarlıklarında kullanmak için e-posta adresleri ve arkadaşlarının isimleri gibi bilgileri toplar. Çocuklarınıza yabancılardan gelen e-posta veya mesajlara tıklamamalarını ve arkadaşlarından geliyor gibi görünse de gerçek bir kişisel mesaj içermeyen mesajlara dikkat etmelerini öğretin.

5/ Dolandırıcılara Kanmayın

Çocuklar muhtemelen kendilerine bir milyon dolar vereceğini iddia eden Nijeryalı prenslere kanmayacaktır ancak çevrimiçi oyunlara ücretsiz erişim gibi değer verdikleri şeyleri sunan dolandırıcılara kanabilirler. Çocuklar henüz dikkatli olmayı öğrenmediklerinden dolandırıcılar için kolay avlardır. Kimlik avında siber suçlular, potansiyel kurbanlarını belirlemek için çocuklar arasında popüler siteleri kullanabilir, ardından onlara ebeveynlerinin kredi kartı gibi istedikleri şeyler karşılığında bir şey sunabilirler.

Küçükler ya da büyükler için dolandırıcılara karşı en iyi koruma, bir teklif gerçek olmak için fazla iyi görünüyorsa muhtemelen gerçek olmadığını bilmektir. Çocuklarınıza çok şey vaat eden çevrimiçi teklifler konusunda temkinli olmalarını öğretin.

6/ Yanlışlıkla Kötü Amaçlı Yazılım İndirme

Kötü amaçlı yazılım, kurbanın bilgisi ve izni olmadan yüklenen ve bilgisayarda zararlı eylemler gerçekleştiren bir bilgisayar yazılımıdır. Bilgisayarınızdan kişisel bilgilerinizin çalınması ya da bilgisayarın düşük performansa yol açan bir "botnet" içinde kullanılmak üzere ele geçirilmesi buna dahildir. Siber suçlular genellikle insanları kötü amaçlı yazılımları indirmeleri için kandırır. Kimlik avı bu yollardan sadece biridir. Kurbanları özellikle çocuklar için aldatıcı oyunları indirmeleri için kandırma gibi yollar da vardır.

Dolandırıcılıkta olduğu gibi çocuklarınızı eğitmek, en iyi korumadır. Ancak antivirüs yazılımları ve ilgili güvenlik korumaları, çocuğunuzun bilgisayarını içine giren tüm kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca, çoğu internet güvenliği ürünü aynı zamanda çocuklarınızın çevrimiçi etkinliklerine güvenli bir sınır getirmenizi sağlayan ebeveyn denetimlerini içerir.

7/ Çocukları Gerçek Hayatlarında Avlamak için Geri Gelen Gönderiler

İnternette sil tuşu yoktur. Çocuğunuzun internette paylaştığı herhangi bir şeyin kaldırılması neredeyse imkansızdır. Ancak özellikle gençler gelecekteki patronlarının ya da bir gün gelecek eşlerinin, sosyal medya profillerinde ya da diğer web sitelerinde yayınladıkları "komik" görüntülere veya diğer kişisel içeriklere ne tepki verebileceğini düşünmüyorlar.

Gençlere kendilerini internette nasıl göstermek istediklerini değiştirebileceklerini ancak internetin buna izin vermeyeceğini anlatın.

İnternet çocuklar için tehlike arz edebilir. Aynı zamanda da önceki nesillerin hayal bile edemediği harikalar dünyasının kapılarını açabilir. Çocuklarınızın çevrimiçi dünyanın tehlikelerini değil, keyfini yaşadığından emin olun.

Diğer makaleler ve bağlantılar

Çocukların İnternette Karşılaştıkları En Önemli Yedi Tehlike: Koruma Yöntemleri

İnternet, çocuklar ve gençler için tehlikeli bir yer olabilir. Siber avcılardan onları gerçek hayatta bulmak için geri gelen sosyal medya gönderilerine kadar, tehlikeler korkutucu olabilir.
Kaspersky Logo