Skip to main

Zorbalık, okul sonrası yumruklaşmalar veya öğle yemeği için haraç alma günlerinden bu yana çok değişti. Zamana ayak uydurarak e-postalara, mesajlara ve sosyal medyaya taşındı. Neden olunan zarara dair fikir sahibi olsanız da istatistikler bunun yaygın ve tehlikeli bir sorun olduğunu gösteriyor. Sayılarla siber zorbalık ve çevrimiçi saldırganları engellemenin en etkili 10 yöntemini aşağıda bulabilirsiniz.

1) Durumu Biriyle Paylaşın

DoSomething.org'a göre 10 kurbandan yalnızca biri güvendiği bir yetişkine çevrimiçi zorbalıktan söz ediyor. Ancak gençlerin %68'i, siber zorbalığın ciddi bir sorun olduğunu kabul ediyor. Bu iletişim eksikliği genellikle utanmaktan veya korkudan ileri gelir. Çocuklar bundan bir yetişkine söz ettiklerinde ve zorbalık yapan kişi bunu öğrendiğinde yaşadıkları sıkıntının katlanacağından endişeleniyor ya da öğretmenlerin ve ebeveynlerin zorbayı durdurma konusunda bir şey yapamayacaklarını düşünüyorlar. Çocuklarınızın internette zorbalığa maruz kaldığını düşünüyorsanız ilgili yerlere başvurmanız önemlidir. Sorunu çözmek için okul yöneticilerini sürece dahil etme veya doğrudan sosyal medya siteleriyle iletişime geçme gibi pratik yolları arayın.

2) Her Şeyi Saklayın

Bazı durumlarda zorbalık, çizgiyi aşarak kızdırmadan suç niteliği taşıyan tacize veya tehdide dönüşür. İnternette sürekli tacize uğrayan ve Eylül 2013'te intihar eden Izzy Dix'in başına tam da bu geldi. Polis bu olay hakkında soruşturma başlatsa da internetteki "troll"lerin Izzy'nin ölümü konusunda suçlanamayacağına karar verdi. Annesi Gabbi ise sosyal medyada yapılan zorbalığın kayıtlarını topladı ve şimdi davanın yeniden açılmasını istiyor. Çocuğunuz siber zorbalığın kurbanıysa tarihi ve saati not etmeye ek olarak akıllı telefonunuzda ekran görüntüsü alarak veya fotoğraf çekerek tüm gönderileri ve mesajları mutlaka kaydedin.

3) Etkileşim Kurmayın

Nobullying.com, sosyal medya kullanan tüm gençlerin %55'inin bir tür zorbalıkla karşılaştığını ve %95'inin bu davranışı yok saydığını bildirdi. Bununla mücadele etmek için farkındalık ve yok saymanın bir arada olması önerilir. Saldırıları gözlemleyenlerin bunları arkadaşlarına, aile üyelerine veya öğretmenlere bildirmeyi istemeleri gerekir. Zorbalığa uğrayanların ise yanıt vermek yerine saldırıları görmezden gelmeleri daha iyidir. Her zorbanın amacı, hedefine ulaşmak için kurbanını öfkelendirmek ve saçma iddiaları ya da kötü amaçlı ifadeleri kabul etmesini sağlamaktır. En iyi seçenek, zorbanın sosyal medya ve e-posta hesaplarının tamamen engellenmesidir.

4) Daha Fazla Bilgi Edinin

InternetSafety101.org'a göre gençlerin %33'ü kurban olmasına rağmen ebeveynlerin sadece %7'si siber zorbalık konusunda endişe duyuyor.

Ebeveynler olarak çocuklarınızın internette ve akıllı telefonlarında ne yaptıkları hakkında her şeyi öğrenmeniz önemlidir. Erkeklerin her zaman saldırgan, kızların ise kurban olduklarına dair yanlış bir kanı vardır. Ancak erkeklerin de kızların da kurban ve zorba olma olasılıkları aynıdır. Erkekler tehdit etmeye daha meyilliyken kızlar, kurbanların özgüvenini yıkmaya yönelik duygu sömürüsüne odaklanarak daha fazla zarar verebilir.

5) Kapsamı Anlayın

Çoğu yetişkin, sosyal medya sitelerinin zorbalık davranışlarının görüldüğü ortamlar olduğuna inanır; haklılar da... Ancak gençlerin %73'ü akıllı telefon kullandığından olası zararın kapsamı daha büyüktür. Zorbalık Facebook, Twitter ve Instagram'da ya da Snapchat gibi ortamlarda doğrudan zorbalardan gelen e-postalar ve mesajlar yoluyla meydana gelebilir. Gençler telefonlarını ellerinden düşürmedikleri için taciz neredeyse sürekli olabilir. Teknoloji çok hızlı değiştiğinden olası tehditlerin önüne geçmek için çocuklarınızın mobil cihazlarını ve internetteki davranışlarını her zaman izlemeniz önemlidir.

6) İşaretlerin Farkında Olun

Siber zorbalığa maruz kalan bir çocuk, her ergen gibi davranır ve genellikle gününden bahsetmek veya kişisel bilgilerini ifşa etmek istemez. Ancak Milli Suç Önleme Konseyi'ne (NCPC) göre, en sevdikleri etkinliklere yönelik ilgi kaybı, dersleri aksatma ve uyku ya da yeme alışkanlıklarında değişiklik gibi diğer işaretlere de dikkat etmeniz gerekir. Bunların herhangi biri farklı durumların göstergesi olabileceğinden bilgisayar kullanımına yönelik ilginin aniden kaybolmasına ya da çocuğun saldırgan olması durumunda telefonunu veya bilgisayarını elinden aldığınızda sergilediği aşırı öfkeye dikkat etmeniz gerekir.

7) Verileri Güvende Tutun

Izzy Dix'in yaşadığı olayda zorbalar zararlı mesajlar yayınlamak için çalıntı bir fotoğrafla sahte bir Facebook profili oluşturabilmişti. İnternette veri yayınlama söz konusu olduğunda sizin de çocuğunuzun da dikkatli olması önemlidir. Çocuğunuzun internette yayınladığı kişisel fotoğrafların ve bilgilerin sayısını sınırlamak iyi bir fikirdir. Parolalarını her zaman korumaları ve düzenli olarak değiştirmeleri gerektiğini bildiklerinden emin olun. Zorbaların kaba ve saldırgan yorumlar yayınlamak için kurbanların profillerini ele geçirdikleri bilinir. Bu nedenle gençlerin sosyal medya hesaplarını her zaman "gizli" olarak ayarlamaları ve tanımadıkları kişilerden gelen mesajları tamamen yok saymaları gerekir.

8) Onlardan Biri Olmayın

Nobullying.com'un belirttiği gibi, bazı kurbanlar zorbalara karşı mücadele ederken kendileri zorba haline geliyor. Bu sorunu çözmenin tek yolu olarak görünse de genellikle kurbanla saldırgan arasındaki karşılıklı mücadele, davranışın sürekli hale gelmesine neden olur. Çocuğunuzu başkalarının hislerine saygılı olma ve internette mahremiyet konusunda mutlaka eğitin. Çocuğunuza misilleme yapma isteğini anladığınızı ancak uzun vadede bu şekilde müdahil olmamanın en iyisi olduğunu anlatın.

9) Birbirinize Destek Olun

Birbirinize destek olmanız ve siber zorbalığa karşı uzun vadeli çözümler aramanız önemlidir. Kanada'da yakın zamanda çıkarılan bir yasa önergesi, bir kişinin onayı olmaksızın görüntülerinin yayılmasını yasa dışı hale getirdi ve polise suç işlendiğine dair "şüphe için makul sebeplerin" olmasına dayanarak internet kullanıcıları hakkında bilgi toplama yetkisi verdi. Yasa önergesi mükemmel olmasa da internette çocuklarınızı korumaya ilişkin gelecek mevzuatlar için bir yol haritası sunabilir. ABD'de ise yasalar eyalete göre değişiklik gösterdiğinden haklarınızı bilmeniz ve işler kontrolden çıktığında durumu ilgili makamlara bildirmeniz önemlidir.

10) Zorbalardan Hesap Sorun

Clemson Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, zorbalık belirtilerini görmek için fotoğrafları, videoları ve sosyal medya verilerini tarayan bir uygulama geliştiriyor. Zorbalık algılandığında uygulama kurbanı, ebeveynlerini, okul yöneticilerini ve hatta suçluyu uyararak zorbalığı bırakması için faaliyetlerine dair tam görünürlük sunar. Kullanılmaya hazır bir uygulama olmasa bile ebeveynlerin okul yöneticilerini ve zorbaların ailelerini uyararak zorbadan hesap sormaları gerekir. Zorbaların eylemlerinin sonuçları olacağını ve herkesin korkusuzca yaşama hakkının olduğunu anlamaları gerekir.

Siber zorbalık istatistikleri durumu açıkça ortaya koyuyor: Bu kalıcı ve ciddi bir sorun. Ancak veriler ve eyleme geçirilebilir çözümlere sahip olan ebeveynler ve gençler, kötü çevrimiçi davranışlara karşı akıntıyı tersine çevirebilirler.

Siber Zorbalığı Önlemenin En Etkili 10 Yöntemi

Siber zorbalık, günümüzün gençleri için giderek büyüyen bir sorundur ve psikolojik etkileri olabilir. Siber zorbaları durdurmak için bu 10 ipucunu uygulayın.
Kaspersky Logo