Ana içeriğe atlayın

Kötü amaçlı yazılım saldırganlar, dolandırıcılar, şantajcılar ve diğer suçlular gibi çeşitli kişiler tarafından oluşturulur. Kötü amaçlı programların büyük çoğunluğu yasa dışı yollarla para kazanmak için tasarlanmış olsa da kötü amaçlı yazılım oluşturmanın ardındaki motivasyon, şaka ve aktivizmden siber hırsızlığa, casusluktan diğer ciddi suçlara kadar değişiklik gösterebilir. Birilerinin bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza saldırmak için bu denli gayretli bir şekilde çalışmasına anlam veremiyorsanız kötü amaçlı yazılım oluşturucular haline gelen insan tiplerine ve kötü amaçlı yazılım oluşturarak sağladıkları avantajlara yakından bakalım.

Saldırganlar, Dolandırıcılar, Şantajcılar ve Diğer Suçlular - Kötü Amaçlı Yazılımlar Neden Oluşturulur?

Ne yazık ki kötü amaçlı kişiler hemen hemen tüm keşiflerden veya yeni teknolojilerden zarar vermek veya gelir sağlamak için yararlanmanın bir yolunu er ya da geç bulmaktadır. Bilgisayarların, mobil cihazların ve internetin yasal kullanımı yaygınlaştıkça kötü ün yapmış kişilerin bu zararlı bilgisayar virüslerini, solucanları, Trojanları ve diğer kötü amaçlı yazılım biçimlerini oluşturarak avantaj sağlama fırsatı da artış gösterir.

Geçmişte bu kötü amaçlı yazılım oluşturucularının çoğu eğlenmeye ve adlarından söz ettirmeye çalışan şakacılardı. Bu durum bazıları için hala geçerli olsa da kötü amaçlı yazılım oluşturan kişilerin çoğu bunu dosyaları imha etme, kişisel ve finansal bilgileri toplama, casusluk ve pek çok başka yasa dışı faaliyet gibi suç işleme amacıyla yapmaktadır. Kötü amaçlı yazılım oluşturma, siber suçlular için üzerinizden para kazanmalarını sağlayan, büyük bir iştir.

Kötü amaçlı yazılım oluşturucular dünyanın her yerinden olabilir ve çoğu özel ve devlete ait kurumlarla bağlantıdadır. Ancak kötü amaçlı yazılım oluşturma aslında siber suç yasalarının uygulanmadığı ve teknik becerilere sahip insanlar için kariyer olanaklarının az olduğu bölgelerde gelişir.

Farklı kötü amaçlı yazılım oluşturucuları teşvik eden faktörler ve bu kişilerin etkinliklerinin sizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıları tıklatın:

Kötü Amaçlı Yazılım Oluşturucularla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Kötü Amaçlı Yazılımları Kim Oluşturur?

Kötü amaçlı yazılım saldırganlar, dolandırıcılar, şantajcılar ve diğer suçlular gibi çeşitli kişiler tarafından oluşturulur. Kötü amaçlı programların büyük çoğunluğu yasa dışı yollarla para kazanmak için tasarlanmış olsa da kötü amaçlı yazılım oluşturmanın ardındaki motivasyon, şaka ve aktivizmden siber hırsızlığa, casusluktan diğer ciddi suçlara kadar değişiklik gösterebilir.
Kaspersky Logo