Ana içeriğe atlayın

Günümüzün akıllı telefonları, birkaç yıl öncesinin cep telefonlarından çok daha fazlasını yapabilme özelliğine sahiptir. Ancak bu özelliklerin son derece çeşitli olması, bazı yeni güvenlik risklerinin de oluşmasına yol açmaktadır. 

Telefonlarımızı sosyal ağlara bağlanmak ve online alışveriş ve bankacılıktan internette gezinmeye kadar çok daha çeşitli etkinlikler için kullanmamız sebebiyle, telefonlarımızın ve bilgilerimizin kötü amaçlı yazılım saldırılarına ve siber suçlulara karşı korunmasını sağlamak amacıyla mantıklı önlemler almamız gerekmektedir.

Daha güvenli akıllı telefon kullanımı için güvenlik ipuçları

Kaspersky Lab’in internet güvenliği uzmanları ekibi, akıllı telefon güvenliğiyle ilgili şu faydalı ipuçlarını önermektedir:

 • Telefonunuzu kilitli tutun
  Telefonunuzun ekran kilidinin her zaman etkin olmasına dikkat edin. Böylelikle telefonunuz bir siber suçlunun eline geçerse daha az risk altında olur.
 • Hassas bilgilerinizi şifreleyin
  Telefonunuz veri şifreleme özelliklerine sahipse bu özelliklerden yararlandığınızdan emin olun. Telefonunuzun çalınması halinde, kişisel bilgileriniz önceden şifrelenmişse suçlular telefonunuzda saklanan bu bilgilere erişemez.
 • Telefonunuzdaki uygulamaların davranışlarını izleyin
  Telefonunuzda çalışan uygulamalardan gelen izin erişimlerine/isteklerine karşı dikkatli olun. Bu durum, özellikle Android akıllı telefonlarda önem kazanır.
 • Telefonunuzu ve verilerinizi koruyun
  Dizüstü bilgisayar, PC veya Mac bilgisayarı kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı olmadan kullanmayı kesinlikle aklına bile getirmeyen birçok kullanıcı, günümüzdeki akıllı telefonların da güçlü birer bilgisayar olduğunu ve aynı risklere maruz kalabileceğini unutmaktadır. Tüm mobil cihazlarınızda tanınmış bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kullanmaya ve antivirüs veritabanlarının düzenli olarak güncellenmesine dikkat edin.
 • Jailbreak/rooting risklerine karşı dikkatli olun
  Belirli uygulamalara veya hizmetlere erişmek için telefonunuzda rooting veya jailbreak işlemlerinin yapılması cazip görünse de bu girişimler güvenliği olumsuz şekilde etkiler. Telefonunuzun ve verilerinizin güvenliğini korumak için telefonunuza jailbreak uygulamayın.
 • Bluetooth'u mümkün olduğunca kapalı tutun
  Bluetooth bağlantınızı kullanmadığınızda kapatmanız doğru olacaktır. Böylelikle telefonunuz siber saldırılara karşı daha iyi korunur ve siz de telefonunuzun pilinin tükenmesini geciktirmiş olursunuz.
 • Anti-hırsızlık özelliklerine sahip bir akıllı telefon güvenliği çözümü seçin
  Bazı akıllı telefon güvenliği ürünleri, kaybolan veya çalınan telefonlara uzaktan erişim sağlama olanağı tanıyarak telefonu kilitlemenizi, içerdiği verileri silmenizi ve yerini belirlemenizi sağlayan çeşitli anti-hırsızlık özellikleri içerir.

Akıllı Telefon Güvenliği

Günümüzün akıllı telefonları, birkaç yıl öncesinin cep telefonlarından çok daha fazlasını yapabilme özelliğine sahiptir. Ancak bu özelliklerin son derece çeşitli olması, bazı yeni güvenlik risklerinin de oluşmasına yol açmaktadır.
Kaspersky Logo